مخزن استیل

مخزن استیل یکی از مهمترین انواع مخازن نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی، سیالات بهداشتی و آشامیدنی و همچنین بدلیل مقاوم بودن در مقابل خوردگی جز بهترین نوع مخازن نگهداری اسیدها و مواد قلیایی می باشد.

در صنعت برای نگهداری مواد اولیه و همچنین محصولات تولیدی نیاز به مخازن استیل و … وجود دارد. مخزن ها و پروسس تانک ها به دسته بندی های متنوعی تقسیم می شوند. مخازن استیل و پروسس تانک را از لحاظ شکل ظاهری، متریال به کار رفته در ساخت، نوع کاربرد و….. می توان تقسیم بندی کرد.

یکی از پر کاربردترین نوع مخازن در صنایع غذایی و شیمیایی مخزن استیل است زیرا قابلیت ذخیره و نگهداری گستره  وسیعی از مواد را پوشش می دهد و در شرایط متنوع توانایی کارکرد را دارد.

به تمامی مخازنی که از آلیاژهای آهن ساخته می شوند مخزن استیل یا همان STEEL TANK  می گویند حال ممکن است برای ساخت یک مخزن از ورق های فولاد ST37 و ST57 که قیمت ارزانی دارند استفاده شود و یا مخازن را از استنلس استیل 304، 316 و … که قیمت زیادی دارند، تولید کرد.

مخزن استیل

در مواردی که مخزن برای یک کار تخصصی مانند نگهداری مواد غذایی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد حتما باید از آلیاژهای گرید 300 که دارای خاصیت غیر مغناطیسی و همچنین زنگ نزن هستند استفاده نمود.

در صنایع غذایی مانند نگهداری شیر و مواد لبنی، روغن های خوراکی و….استفاده از مخزن استیل 304 بسیار مرسوم است چون از نظر بهداشتی مورد تایید بوده و با آب وارد واکنش نمی شود تا اکسید شود.

مخزن استیل 316 برای نگهداری مواد اسیدی مانند محصولات آزمایشگاهی و آرایشی بهداشتی یا مواد غذایی اسیدی مانند کارخانه های آبمیوه بسیار کاربرد دارد.مخزن های استیل از نظر شکل ظاهری، نوع استیل بکار رفته، نوع استفاده (مخزن نگهداری – مخزن پروسس)، تعداد جداره ها قابل تقسیم بندی هستند.

از مخازن استیل در صنایع مختلفی به شرح زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. تولید صنایع غذایی همچون صنایع تولید بستنی و صنایع تولید ذرت و آرد و هر جایی که نیاز به انبار نگهداری مواد با گرید خوراکی وجود داشته باشد.
 2. تولید محصولات لبنی همچون کارخانجات پگاه سراسر کشور
 3. تولید عرقیات گیاهی که در این مورد نیز باید مخازنی با قابلیت نگهداری نوشیدنی ها و آشامیدنی ها در اخیتار تولید کننده باشد.
 4. صنایع داروسازی
 5. صنایع تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی
 6. صنایع شیمیایی بمنظور نگهداری مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی
 7. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 8. صنایغ تولید مواد آرایشی و بهداشتی
 9. کارخانجات تولید نوشابه

انواع مخزن استیل

انواع مخازن استیل

انواع مخزن استیل را بر اساس دسته بندی های مختلف به شما ارائه خواهیم داد که گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه امکان ارائه انواع آنها را دارا می باشد.

 1. مخزن استیل تک جداره
 2. مخزن استیل دو جداره
 3. مخزن استیل سه جداره
 4. میکسر استیل
 5. پروسس تانک استیل
 6. مخزن عموی
 7. مخزن افقی
 8. مخزن مخروطی
 9. مخزن استیل کروی
 10. مخزن مکعبی
 11. مخزن استیل استوانه ایی
 12. مخزن نگهداری شیر یا همان مخزن شیر استیل

تقسیم بندی مخزن استیل بر اساس شکل ظاهری

مخزن استیل درشکل های مختلفی مانند: مخزن استوانه عمودی و افقی، مخازن استیل مکعبی، مخزن استیل کروی، تانکهای استیل ماشینی و…تولید می گردد که هر کدام از این اشکال بسته به نوع نیاز خریدار و همچنین طراحی مهندسان ساخته می شود.

مخزن استیل استوانه ایی

مخزن استیل استوانه ای شکل نسبت به اشکال دیگر طرفداران بیشتری دارد و دلیل آن نیز پوشش دهی گستره زیادی از صنایع است. مخازن کروی هم به لحاظ ساخت پیچیده ترین شکل از مخزن ها هستند که به دلیل تحمل فشارهای بالا در موارد خاص کاربرد دارند. مخازن استیل  مکعبی نیز در محل های خاص که فضا کم می باشد یا محل نصب به شکل خاص است ساخته می شود.

تانکرهای استیل ماشینی نیز برای انتقال مواد اولیه بهداشتی مانند شیر، مواد لبنی، مواد اولیه آرایش و بهداشتی و…. کاربرد دارند. در طراحی این مخازن به دلیل متحرک بودن و سوار شدن بر روی ماشین آلات سنگین حتما باید تمامی استانداردهای مربوط به مخازن را در نظر گرفت.

مخزن استیل

هر مخزن استیل بر اساس نوع کاربری و درجه اهمیت موادی که قرار است در داخل آن نگهداری شود از متریال مختلفی ساخته می شود. تعیین اینکه یک مخزن استیل از کدام یک از گرید های استیل ساخته شود به عهده طراح یا خود خریدار است.

انتخاب متریال مورد استفاده به شرایط مختلف کاربری و دو عامل مهم بستگی دارد یکی عامل داخلی مخزن که مظور سیالی است که در مخزن نگهداری خواهد شد دیگری عامل بیرونی است که در واقع شرایط محل نصب مخزن می باشد.

در زمان طراحی باید میزان خورندگی سیال درون مخزن و همچنین واکنش پذیری آن با انواع استیل بررسی گردد در مواردی که مخزن جهت نگهداری مواد غذایی استفاده می شود حتما باید از استنلس استیل در ساخت آن استفاده شود.

تقسیم بندی مخزن استیل براساس نوع استفاده

 1. پروسس تانک
 2. مخزن استیل میکسر دار

مخزن استیل میکس دار

در هر مجموعه مخزن استیل برای یک کاربری ساخته می شود. ممکن است مخزن استیل صرفا جهت نگهداری یک سیال استفاده شود و یا می تواند یک پروسه کاملا پیچیده را انجام دهد.

مثلا مخزن هم دارای میکسر باشد و هم گرمایش یا سرمایش بر روی سیال انجام دهد و هم دارای چند جداره باشد. همه این آیتم ها در طراحی تاثیر گذار است مثلا ضخامت بدنه یک مخزن استیل میکسر دار باید 25 تا 30 درصد بالاتر از یک مخزن نگهداری در نظر گرفته شود .

مخزن استیل میکسر دار به دلیل شکل خاصی که تیغه های میکسر ساخته می شوند حتما باید تحت استاندارد ….. طراحی و ساخته شوند و اگر تولید کننده ای در این زمینه خبره نباشد ممکن است پس از مدتی میکسر از بالانس خارج شده و به جداره مخزن آسیب بزند.

مخزن استیلی که قسمت آتش خوار دارد و در اصطلاح کوره دار است باید در قسمت کوره از استنلس استیل 310 یا همان ورق نسوز استفاده شود تا مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد.

در برخی مخازن نیز کویل یا المنت تعبیه می شود تا بتوان سیال داخل مخزن را خنک یا گرم نمود، مثلا در مخزن استیل شرکت های تولید روغن خوراکی کویل های گرمایشی تعبیه می شود که روغن تحت گرما قرار بگیرد تا جامد نشود و به جداره های مخزن استیل نچسبد.

تقسیم بندی مخزن استیل براساس تعداد جداره ها

 1. مخازن استیل تک جداره
 2. مخزن استیل دو جداره
 3. تانکر استیل سه جداره

در مواردی که مخزن استیل برای نگهداری یا پروسس یک سیال در شرایط خاص استفاده می شود اضافه نمودن جداره ها امری ناگزیر است.

خرید مخزن استیل

مثلا در نگهداری و پروسس محصولات لبنی دمای محیط بر روی سیال  داخل مخزن استیل تاثیر منفی می گذارد و به همین دلیل باید مخزن دو یا چند جداره باشد حال بسته به شرایط طراحی میان جداره ها می تواند توسط پشم شیشه، پتو سرامیکی، کافلکس و …. عایق شود و یا بصورت آب بند ساخته شود تا توسط یک سیال ثانویه تحت گرمایش یا سرمایش قرار گیرد.

در برخی موارد برای کاهش قیمت در مخزن های استیل چند جداره جداره داخلی که در ارتباط مستقیم با سیال قرار دارد را به یک متریال گران تر و با کیفیت تر تولید می کنند و جداره خارجی را از استیل ارزانتر یا حتی گالوانیزه گرم می سازند مخصوصا در مخزن های استیلی که برای سیال های خورنده استفاده می شوند، جداره داخلی استیل 316 استفاده می شود و جداره خارجی از استیل 304.

مزایای مخازن استیل

مزایای مخازن استیل

همانطور که عنوان شد از مخازن استیل برای موارد مختلف بهداشتی، غذایی و دارویی استفاده می شود؛ در زیر چند مورد از مزایای این مخازن را عنوان می کنیم :

 • نگهداری محصولات با کیفیت بالا در زمان طولانی
 • داشتن خاصیت ضد زنگ و ضد خورندگی
 • زیبای مخازن استیل نسبت به دیگر مخازن
 • عمر طولانی و چند برابری نسبت به دیگر مخازن فلزی
 • قابلیت طراحی و ساخت در لیتراژهای مختلف
 • قابلیت ساخت بصورت تک جداره و دو جداره و پروسس
 • مورد تایید سازمان غذا و دارو و کاملا بهداشتی بودن مخزن استیل
 • امکان نصب کویل و میکسر در مخزن استیل

معایب : اصلی ترین عیب مخزن استیل قیمت بالای این مخازن و هزینه بالای تعمیر و نگهداری این مدل از مخازن می باشد.

کسب اطلاعات بیشتر درمورد ترولی حمل بار استیل لطفا کلیک کنید.

 استنلس استیل ( Stainless Steel ) چیست ؟

نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است. به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از 5/10 درصد بیشتر باشد آن را استنلس استیل می نامند.

مخزن استیل

این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملاً باعث ترمیم خوردگی می شود که به آن در اصطلاح رویین شدن فلز می گویند. ضمناً کربن آن کمتر از 5/1 درصد می باشد.

استیل 304 حاوی 18% کروم و 8% نیکل است در صورتیکه استیل 316 دارای 16% کروم، 10% نیکل و 2% مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی ا ز کلراید (مثل آب دریا ) به آن اضافه می شود.

استیل 304، به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و همچنین مورد تایید بودن در نهاد های بهداشتی، یکی از پر کاربردترین ورق های مهندسی بوده که در تولید انواع مخازن پروسس و نگهداری کاربرد دارد. و از ویژگی های قابل ملاحظه آن می توان به براقی، زیبایی، سطح صاف و صیقلی، عدم زنگ زدگی یا خوردگی، مقاومت در برابر حرارت، عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی اشاره نمود.

ورق سری 200 و 300 هر دو به دلیل وجود نیکل جذب آهنربا نمی گردند ولی ورق 201 به دلیل وجود منگنز استنلس استیل نمی باشد که در زیر به صورت مفصل تر در این مورد توضیح داده شده است.

استیل 430 یا بگیر : یکی از رایج ترین و ارزان ترین انواع ورق استیل ورق استیل بگیر یا 430 می باشد که در دو نوع مات و براق در بازار موجود است. معمولا ورق های بگیر 430 بدون روکش بوده و در حالت براق به درخواست مشتری با احتساب هزینه ای اندک روکش می شوند. ورق های استنلس استیل 430 جذب آهنربا می شوند و به مرور زمان حتی زنگ زدگی هم در آنها ایجاد می شود.

مخزن استیل موجدار

معمولا ورق های استیل 430 در موارد پایه ای که نیاز به مقاومت در برابر رطوبت یا اسید وجود نداشته باشد، کاربرد دارد. ورق های بگیر یا 430 همیشه جزو ارزان ترین ورق های استیل بوده و تفاوت قیمت چندانی با آهن گالوانیزه ندارند

توجه : یکی از مسائلی که به صورت عام در بین مصرف کنندگان انواع ورق استیل باید روشن گردد خاصیت آهنربایی ورق استیل است که به بگیر و نگیر بودن معروف است. متاسفانه به دلیل عدم اطلاعات کافی در این زمینه اکثر خریداران فقط به کلمه بگیر ( جذب آهنربا می شود) و نگیر (جذب آهنربا نمی گردد) توجه می کنند درحالی که این خاصیت به دلیل وجود نیکل در آلیاژ استیل می باشد و نشان دهنده ضد زنگ بودن ورق محسوب نمی گردد.

محصول مرتبط : وان استیل شستشو

ورق های تخصصی تر گرید 300 مانند 314، 316،318 و … برای شرایط های خاصی استفاده می شوند هر کدام از این گرید ها دارای خاصیت ویژه ای هستند که استفاده از آن ها را در برخی صنایع ناگزیر می کند .

مثلا استیل 316 مقاومت بالایی در برابر محیط های اسیدی یا قلیایی خورنده دارد و به همین خاطر در صنایعی مانند ساخت کود های شیمیایی، داروسازی، مواد آرایشی بهداشتی و یا صنایع آبمیوه سازی دارند و یا در مناطقی نزدیک به دریاست استفاده می شوند. البته استیل 316 بسیار گران است و به همین خاطر فقط در موارد خاص توصیه می شود.

کارخانه مخزن استیل

استیل 314 نیز در برابر خورندگی مقاوم است ولی به میزان کمتری نسبت به 316 ولی در مواردی که مخزن تحت حرارت در دماهای بالا قرار می گیرد توصیه می شود.

استنلس استیل 314 تا دمای 2400 درجه سانتی گراد مقاومت حرارتی دارد و در مواردی که مشعل در زیر مخزن قرار می گیرد یا قسمت تحت حرارت راکتور ها کاربرد فراوانی دارد البته این را نیز باید در نظر گرفت که به دلیل قیمت بالای این ورق نمی توان به صورت گسترده از آن استفاده نمود.

4 مدل مخزن ذخیره سازی مواد شیمیایی از جنس استنلس استیل

مخازن شیمیایی از جنس استنلس استیل برای تأمین نیازهای عظیم ذخیره سازی صنایع، به گزینه ای عملی و بسیار مناسب برای همه کارفرمایان صنایع تبدیل شده است.

مخازن استیل در انواع مختلفی در بازار موجود است که به دلیل مقاومت، قابلیت اطمینان، دوام، ظرفیت ذخیره سازی، مقرون به صرفه بودن، کاربردهای همه کاره و مقاومت در برابر خوردگی طرفداران بسیاری دارند.

مخزن استیل

مخازن استیل بصورت سفارشی سازی و خاص متناسب با نیاز شما طراحی و تولید می شوند. شما متعجب خواهید شد اگر بدانید که واحدهای مدرن تازه ساخته شده می توانند بیش از 600000 گالن مواد شیمیایی و مایعات را بدون بروز مشکل در داخل مخازن استیل ذخیره کنند.

در ذیل به بررسی 4 نوع مخزن استیل مورد استفاده جهت ذخیره سازی مواد شیمیایی خورنده و بهداشتی می پردازیم :

 • مخزن استیل 316
 • مخزن استیل 304
 • مخزن کربن استیل
 • مخزن فولادی آلیاژی نیکل

مخازن استیل گرید 316 نگهداری اسید

بسیاری از صنایع پتروشیمی، نفت، گاز و …به دنبال سرمایه گذاری در یک مخزن قوی برای ذخیره مواد شیمیایی خطرناک هستند.مخزن استیل گرید 316 بهترین گزینه برای نگهداری و ذخیره سازی مواد شیمیایی درصنایع پتروشیمی می باشد. این ماده به دلیل خواص جادویی که دارد در برابر خوردگی ناشی از تماس با مواد اسیدی قوی بسیار مقاوم و منعطف می باشد.

ایمنی مخازن استیل ویژه ذخیره سازی مواد شیمیایی خورنده را می توان با فرآیند جوشکاری تقویت کرد. روغن گرمایش، سوخت دیزل، بنزین، اسیدها و سایر مواد شیمیایی پایه صنعتی می توانند در آن ذخیره شوند.

ویژگی برجسته مخازن ذخیره سازی استیل 316 این است که به دلیل خاصیت ضد خوردگی کاملاً متناسب با کاربردهای صنعتی طراحی شده اند. آنها در ذخیره مواد شیمیایی سنگین و پردازش آنها در محیط های شور مانند مناطق ساحلی و مناطق بیرونی که نمک های یخ زدایی در آنها رایج است، نقش دارند. شما می توانید از مدل های مختلف، اندازه، ابعاد، مشخصات، ویژگی ها، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و غیره بهره مند شوید.

مخازن استیل 304 نگهداری اسیدها و مواد قلیایی

استفاده جهانی به محبوبیت ورق استنلس استیل گرید 304 کمک کرده است. این ماده عمدتا از کروم و نیکل تولید می شود و برای ذخیره مواد شیمیایی آلی خطرناک مورد استفاده در صنایع ساخته شده است.

از آنجا که در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شود. مخازن ذخیره مواد شیمیایی از جنس استنلس استیل 304 دارای خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مشابه فولاد 316 هستند. با این حال، این مخازن ذخیره گرمای کمتری از نظر حرارتی و الکتریکی دارند و اساساً ماهیتی غیر مغناطیسی دارند.

مخزن استیل 304

مخزن استیل کربن ذخیره سازی مواد شیمیایی

مخازن ذخیره سازی فولاد کربن برای نگهداری و ذخیره سازی مواد شیمیایی که غیرخورنده می باشند یک گزینه مناسب است. مخازن استیل کربن ظاهر براقی ندارند و هزینه ساخت و تولید آنها کمتر می باشد از اینرو مورد استقبال طرفداران بسیاری می باشد. این یک انتخاب عالی است که محیط غیر خورنده باشد. چنین مخازنی ساخته شده از فولاد کربن برای ذخیره مایعات قابل احتراق ایده آل هستند و در سوخت هواپیما، روغن، آب، رنگ و غیره کاربرد دارند.

مخازن ذخیره سازی فولادی آلیاژ نیکل

مخزان ذخیره سازی مواد شیمیایی فولاد آلیاژ نیکل بسیار قوی بوده و دارای مقاومت در برابر خوردگی و سهولت حمل و نقل می باشد. به دلیل عملکرد و استحکام بالا، در مورد ذخیره سازی مواد شیمیایی با خیال راحت، تمام الزامات صنعتی را برآورده می کند.

به طور خلاصه، مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی از جنس استنلس استیل به دلیل ویژگی های شگفت انگیز و سهولت حمل و نقل بسیار سودمند و کارآمد هستند. آنها از نظر عملکرد و طول عمر بالاتر از همه انتظارات کاربران هستند. از این رو بدون هیچ گونه تضعیف در کیفیت، بهتر است جهت ذخیره سازی مواد شیمیایی از مخازن استنلس استیل استفاده نمایید.

مخزن استیل موج دار (مخازن استیل ذخیره سازی کود شیمیایی مایع) :

مخازن استیل موج دار ما از صفحات پوسته فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) ساخته شده اند که شبیه لوله های کاروگیت راه راه هستند و تا قطر مورد نظر کارفرمایان نورد می شوند. مخازن فولادی موج دار روی صفحه پایه بتونی ساخته شده اند. صفحات پوسته منفرد در اتصالات افقی و عمودی همپوشانی دارند و با استفاده از اتصالات پیچ توسعه یافته داخلی به هم متصل می شوند.

لبه بالایی مخزن استیل موج دار از یک پروفیل لبه بسیار سخت ساخته شده است. صفحات پوسته به هم متصل شده و با استفاده از کود مخصوص و آب بند ضد آب پساب، با دال بتونی مهر و موم می شوند. اتصال دیواره مخزن به صفحه پایه توسط یک براکت کف از جنس استنلس استیل دایره ای شکل انجام می شود، که با لنگرهای پیچ و مهره بسته می شود.

همانند سایر مخازن استیل ضد زنگ ما، مخازن استیل موج دار ما کاملاً مطابق با بالاترین استانداردهای کیفیت تولید می شوند. طراحان و مهندسین ما از سیستم های CAD / CAM در بخش برنامه ریزی و طراحی استفاده می کنند. ترکیبی عالی از تخصص ویژه کارکنان و امکانات پیشرفته خطوط تولید ما به معنای تولید محصولات عالی و بادوام است.

از مخزن استیل موجدار ضدزنگ در موارد و بخشهای زیر استفاده می گردد :

 1. کشاورزی : مخزن کود مایع، ذخیره مخزن دوغاب
 2. نگهداری بیوگاز : ذخیره گازهای تجزیه کننده (بیوگازها)، مخزن نگهداری بقایای تخمیر
 3. تصفیه خانه فاضلاب : جمع کننده فاضلاب، مخزن لجن فاضلاب برای شهرداری، مخزن فاضلاب عمومی، مخزن شفاف کننده

مزایای مخزن استیل موج دار

 1. دیوارهای مخزن استیل موج دار بسیار مقاوم در برابر خوردگی به دلیل فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا و پروفیل های لبه بسیار محکم
 2. مونتاژ سریع و ساده بخشهای فولاد ضد زنگ
 3. طول عمر طولانی
 4. مونتاژ توسط تیم های مونتاژ ما
 5. ایده آل برای کشاورزی، صنعت و بیوگاز

مخزن استیل موج دار هزینه های ثانویه برای نگهداری را به حداقل می رسد و طول عمر مخازن ذخیره سازی استنلس استیل گروه صنعتی تجهیزگستر خاورمیانه تقریباً بی رقیب است.

مخزن استیل اسپتیک

مخزن استیل

مخزن اسپتیک در واقع نوعی مخزن استیل ضد زنگ برای نگهداری محصولات استریلیزه مانند شیر و انواع آبمیوه های صنعتی می باشد. از مخازن استیل اسپتیک بعنوان خطوط جدا کننده در خطوط تولید اسپتیک استفاده می شود و در طراحی مخازن استیل اسپتیک توجه به فشار مثبت و منفی وارد به مخزن بسیار مهم می باشد. بسته به نوع نوشیدنی نگهداری شونده در این مخازن می توان از ژلکت حرارتی نیز استفاده نمود.

در صورت متوقف شدن خط پرکن آسپتیک، حتی اگر به طور موقت، به هر دلیلی (نقص فنی، تغییر قالب بسته بندی و غیره) می توان از مخزن اسپتیک به عنوان مخزن افزایش استفاده کرد. معمولاً یک مخزن آسپتیک در شرایط فشار بیش از حد با استفاده از هوای استریل یا مانع نیتروژن کار می کند.

گروهی از سوپاپ های پنوماتیک از جنس استنلس استیل عملیات پیش استریلیزاسیون، بارگیری و تخلیه محصول، تمیز کردن آسپتیک و پایان تولید را انجام می دهد.
کلیه اتصالات در تماس با محصول ذخیره شونده از موانع بخار، فشار دمای کنترل شده، برای جلوگیری از هرگونه خطر آلودگی محافظت می شود. وجود یک همزن با سرعت متغیر را می توان برای این دسته از مخازن استیل پیش بینی کرد، که می تواند برای همه آن دسته از محصولات در معرض جداسازی یا رسوب استاتیک استفاده شود.

همه عملکردها خطوط اسپتیک را می توان مستقیماً از هیئت فرمان و کنترل کارخانه استریلیزاسیون یا از صفحه کنترل خود مدیریت کرد. مخزن ذخیره آسپتیک از نوع عمودی یا افقی با تجهیزات ظروف بهداشتی تک لایه است. از دیگر کاربردهای مخزن اسپتیک می توان به ذخیره سازی مایع در داروسازی، بیوتکنولوژی، غذا، نوشیدنی، شراب، ادویه جات ترشی جات، مواد شیمیایی، روغن و سایر … اشاره نمود.

مخزن پروسس تانک دوجداره :

اساسا پروسس تانکها از نوع مخازن سه جداره می باشد اما می توان از مخازن استیل پروسس دوجداره جهت گرم کردن بصورت غیر مستقیم مواد غذایی استفاده نمود. مخازن پروسس بر اساس میزان حجم ضخامت ورق تغییر می کند به عبارتی هرچقدر حجم مخزن بزرگتر باشد ضخامت بدنه مخزن و کف افزایش پیدا می کند.

مخازن پروسس سه جداره دارای سه جداره می باشد که جداره میانی از نوع شانه تخم مرغی باشد و همچنین دارای موتور و گیربکس متناسب با حجم مخزن بکار گرفته شود. در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی برای تولید و فرآوری محصولات از مخازن استیل پروسس دوجداره استفاده می گردد .

مهمترین کاربرد مخازن استیل پروسس دوجداره و سه جداره نگهداری و ذخیره سازی و فرآوری و پردازش محصولات در واحدهای صنعتی زیر می باشد :

 • تولید صنایع غذایی
 • تولید محصولات لبنی
 • تولید عرقیات گیاهی
 • صنایع داروسازی
 • صنایع نظمی و امنیتی
 • صنایع اتمی و ….

از مهمترین مشخصات مخازن استیل پروسس می توان به مجهز بودن به یک لایه جهت تحمل فشار بخار و تنش حرارتی سرمایی، دارا بودن یک لایه محافظ گرمایی جهت ممانعت از هدررفت انرژی، وجود میکسر و همزن تمام استیل، بهره مندی از استانداردهای پولیش کاری و الکترو پولیش در قسمتهای ورودی و خروجی اتصالات و لایه خارجی و بیرونی مخزن در کاربری ذخیره سازی سیالات دارویی، استفاده از ورق استنلس استیل گرید 316 در کاربری نگهداری سیالات خورنده و … اشاره نمود.

مزایای مخزن پروسس تانک دوجداره تولیدی شرکت تجهیزگستر خاورمیانه :

 1. قدرت بالا در پاکسازی و حذف میکروبها و انواع باکتری
 2. دارای کنترلر دما و انرژی
 3. فاقد رسوب در جداره داخلی مخزن پروسس
 4. دارای استاندارد ایزو 9001
 5. مخازنی کاملا بهداشت و مورد تایید سازمان بهداشتی
 6. فرآوری و تهیه سریع انواع فراورده ها
 7. شستشوی راحت داخل مخزن
 8. تخلیه راحت به سبب وجود شیر تخلیه
 9. کم مصرف و مقرون به صرفه
 10. عدم اتلاف حرارت و دما فرآورده های داخل مخزن
 11. کاملا سفارشی ساز می باشد.
 12. دارای انواع اسناد مربوط به استانداردهای ساخت و تستهای کنترل کیفیت و استانداردهای جهانی

عوامل مهم در طراحی و ساخت مخزن استیل

طراحی مخازن استیل

با توجه به اهمیت این مخازن در صنایع مختلف و کاربری گسترده این تجهیزات در زمان طراحی و ساخت آن می بایست نکات فنی و استانداردهای لازم را بکار برد.

معمولا اولین مرحله قبل از ساخت مخازن طراحی و آماده سازی نقشه اولیه می باشد که با توجه به حجم، نوع کاربری و فضای قرار گیری صورت میگیرد، گروه تولیدی تجهیز گستر در کنار استفاده از نرم افزارهای به روز طراحی از تجربه استاد کاران مجرب نیز بهره می برد تا در کنار زیبایی بتواند بهترین کیفیت را در ساخت مخازن ارائه دهد.

بطور معمول ساخت مخزن استنلس استیل شامل برنامه و روش خاصی می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود. البته در کنار آن فرآیند لجیستیک، روش حمل ونقل و نصب مخزن استیل نیز در طراحی و تولید مخازن موثر است.

عوامل اصلی تاثیرگذار در نحوه طراحی مخازن استیل به شرح ذیل می باشد :

جنس ورق و نوع آن : همانطور که عنوان شد می توان با توجه به نوع کاربری از انواع گریدهای ورق استیل استفاده نمود.( استیل 304 یا استیل 316)

شکل ظاهری و ابعاد و اندازه : در اکثر مواقع مخازن بصورت استوانه ای شکل ( مخزن ایستاده یا مخزن خوابیده) طراحی و ساخته می شود. البته ابعاد بصورتی در نظر گرفته می شود که جهت حمل و نقل و نصب در مکان مورد نظر دچار مشکل نشویم. در بعضی موارد مخازن استیل بصورت مکعبی، کروی و دیگر اشکال هندسی طبق سفارش قابل طراحی و ساخت می باشد.

ضخامت و مقاومت ورق : با توجه به نوع محصول و حجم مخزن ضخامت مخزن انتخاب می شود البته معمولا عدسی ها و قسمتی از مخزن که فشار بیشتری را تحمل می کند از ورق ضخیم تری نسبت به بدنه اصلی ساخته می شود.

محل قرار گیری مخزن استیل : این مسئله که مخزن در فضای باز باشد یا در محیط سربسته یا بصورت دفنی باشد یا روکار نیز در نوع جنس و ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت مخازن موثر است. البته نوع و مقاومت جوشکاری نیز در انواع مختلف مخازن متفاوت است.

اتصالات و دریچه بازدید : با توجه به نوع کاربری مخزن استیل می توان اتصالات ورودی و خروجی مختلفی را در نظر گرفت که طبق سفارش مشتری در قسمتهای مختلف مخزن تعبیه می شود، وجود دریچه بازدید و نردبان در مخازن بالاتر از 2000 لیتری نیز می بایست در زمان ساخت مد نظر باشد. اتصلات مخازن بصورت سر دنده یا فلنچی می باشد که جنس این اتصالات نیز مطابق با استاندارهای بهداشتی از استیل انتخاب میشود.

نوع جوشکاری : تولید مخازن استیل با توجه به نوع جوش مخصوص (تحت گاز) می بایست از دقت کافی برخوردار باشد تا از هرگونه اکسیداسیون فولاد در زمان جوشکاری و همچنین ایجاد حفره در قسمت داخلی و محل جوش ها که محیطی برا جمع شدن آلودگی است جلوگیری شود. به همین خاطر تولیدات شرکت تجهیز گستر بصورت کامل پرداخت و پولیشکاری می شود و در قسمت کنترل کیفی بازرسی های لازم صورت میگیرد. تا هر گونه خطایی احتمالی برطرف شود.

نکته دیگری که می توان در نهایت به آن اشاره نمود پرداخت داخلی مخزن استیل و نصب صحیح قسمت تخلیه و اتصالات مربوط به شستشو (CIP) می باشد. این کار باید به شکلی انجام شود که پس از تخلیه محصول مربوطه و نظافت و شستشوی مخزن هیچ اثری از آلودگی در مخزن باقی نماند. باید به این نکته توجه داشته باشد که طراحی و ساخت مخازن بصورتی انجام میشود که هیچ زاویه در داخل مخزن در نظر گرفته نمی شود تا از ایجاد آلودگی جلوگیری شود، در واقع کلیه بخش های مخزن بصورت منحنی و مدور به یکدیگر متصل می شوند.

ساخت مخازن استیل

تولید مخزن استیل یک پروسه کاملا تخصصی است که نیاز به استفاده از دستگاه های صنعتی و ابزارآلات دقیق مهندسی دارد. در این متن قصد داریم به صورت اجمالی پروسه تولید مخزن استیل را شرح دهیم.

برای ساخت یک مخزن استیل ابتدایی ترین کار طراحی آن است . طراحی مخازن توسط مهندسین مکانیک شرکت انجام می گردد و در واقع خط مشی تولید را اعم از جنس ورق، ضخامت ورق، نوع جوشکاری و سایز اتصالات و ….مشخص می نماید.

یک طراح مخزن باید به کلیات مهندسی مکانیک آگاه باشد و همچنین تسلط کاملی به استاندارد های بین المللی طراحی مخازن مانند : API650،API620، ASME SeE 8.Div 1 داشته باشد.

ساخت مخازن استیل

پارامتر های مهم در طراحی مخزن استیل شامل : فشار کاری، فشار طراحی، دمای کاری، دمای طراحی، نوع سیال نگهداری شده در مخزن، میزان اسیدی یا قلیایی بودن سیال داخل مخزن، محل نصب، ظرفیت مخزن، شکل ظاهری مخزن و وظیفه ای که مخزن به عهده دارد می باشد.

پس از مشخص شدن تمامی این پارامتر ها طراح اقدام به کشیدن نمای کلی مخزن می نماید و همچنین ضخامت جداره ها و تمامی دیگر مشخصات مانند گرید استیل (304،316، 314 و …) و نوع جوشکاری (تیگ، میگ، زیرپودری و…) را مشخص می نماید.

پس از آماده سازی دیتا شیت و تایید کارفرما برش کاری ورق های استیل توسط دستگاه براکت و گیوتین انجام می شود و سپس در صورت گرد بودن مخزن ورق ها توسط دستگاه نورد، نورد کاری شده و به شکل مورد نظر در می آید.

لازم به ذکر است استاندارد بودن دستگاه های نورد و همچنین تخصص اپراتور های نورد کار امری بسیار مهم در ساخت مخزن استیل می باشد زیر نورد کاری به روش های غیر مهندسی باعث کم شدن ضخامت ورق در برخی نقاط می گردد که در صورت استفاده مخزن استیل در فشار های خاص و یا با سیال های خورنده ممکن است مخزن در نقاط نازک شده سوراخ شود که عملا باعث ایجاد خسارتهای زیاد برای خریداران می گردد.

پس از آماده سازی بدنه و دیگر قسمت های مخزن استیل، همانند عدسی و درب منهول یا هندهول نوبت به مونتاز مخزن استیل می رسد.

مخزن استیل معمولا با جوشکاری مونتاژ می شود که نوع جوش همانطور که گفتیم توسط طراح تعیین می گردد معمولا برای مخازن استیل نگهداری و یا پروسس غیر تحت فشار از جوشکاری آرگون با استفاده از دستگاه تیگ استفاده می شود زیرا گاز آرگون حوضچه جوش را ایزوله کرده و جوشی کاملا یکپارچه و بدون خلل و فرج حاصل می شود و چون استیل معمولا در صنایع حساس به مسائل بهداشت کاربرد دارد این جوش مناسب ترین گزینه می باشد.

پس از پایان مراحل مونتاژ مخزن استیل جوش ها توسط دستگاه های پیشرفته پلیشکاری میشود تا مخزن از لحاظ ظاهری نمای زیبایی داشته باشد و همچنین خلل و فرج های ایجاد شده توسط جوش از بین برود.

در موارد خاص مانند مخزن استیلی که برای صنایع غذایی یا دارویی استفاده می شود کارفرمایان در خواست می نمایند که مخزن به طور کامل پولیشکاری شود.

این نوع پولیشکاری بسیار متفاوت است به طوریکه پس از پولیش باید سطح مخزن کامل صاف و بدون هیچگونه خلل و فرجی در مقیاس میکروسکوپیک باشد این نوع پولیش در اصطلاح به گلس کردن مخزن معروف است و طی آن بین 400 تا 600 میکرون از سطح مخزن برداشته می شود.

گلس کردن مخزن استیل به این صورت است که پولیشکاری با زبرترین صفحه های پولیش شروع می شود و در نهایت با پارچه های نخی پولیش به پایان می رسد. لازم به ذکر است که گلس (گلنس) نمودن مخزن استیل بسیار زمان بربوده و به همین دلیل هزینه ساخت مخزن رابه مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. در پایان کار تولید مخزن استیل و قبل از تحویل آن به خریداران محترم کارشناسان کیفیت وارد پروسه می شوند.

جوشکاری مخزن استیل در 90 درصد موارد توسط تکنسین ها انجام می شود و زمانی که ما از نیروی انسانی استفاده می نماییم اشتباهات انسانی نیز ناگزیر است.

برای جلوگیری از بروز اشتباهات انسانی یک تیم مهندسی کیفیت قوی لازمه ی هر شرکت صنعتی می باشد. گروه تجهیز گستر خاورمیانه با بهره گیری از یک تیم کیفیت با تجربه سخت گیرانه ترین تست های بین المللی را بر روی مخازن تولیدی خود اعمال می کند تا هر گونه اشتباه انسانی توسط تکنسین های شرکت گریبان خریدارن محترم ما را نگیرد.

مهمترین تست هایی که در روی مخازن تولیدی تجهیز گستر خاورمیانه انجام می گیرد به شرح زیر می باشد.

تست هیدرو استاتیک، تست فشار، تست جوش و تست نوع استیل بکار رفته در ساخت بدنه

البته در برخی موارد کارفرمایان تست های خاصی را بر روی مخازن استیل مورد سفارش خود طلب می کنند که بصورت غیر روتین در سفارش های خاص این تست ها انجام می گیرد. مانند تست فشار و گاز ازت در مخازن تحت فشار.

تانکر حمل با بدنه استیل

یکی دیگر از انواع مخازن که در کارخانه تجهیزگستر تولید می شود مخازن حمل یا تانکر حمل با بدنه استیل می باشد که برروی انواع وسایل نقلیه از قبیل تریلی، خاور و… قابل نصب می باشد.

احتمالا شما در جاده های بین شهری و بزرگراهها این نوع مخازن را بر روی ماشین ها دیده اید که انواع محصولات غذایی، شیمیایی و بهداشتی را جابجا می نمایند، از مخازن حمل برای نقل و انتقال پودرها مانند سیمان فله و آرد های صنایع غذایی و برای مایعات از قبیل آب آشامیدنی، روغن های خوراکی، شیر خام، اسید و مشتقات نفتی استفاده میشود.

ظرفیت تانکر استیل که برای حمل و نقل استفاده میشود از 500 لیتر تا 25000 هزار لیتر بصورت تک جداره و از 1000 لیتر تا 30000 لیتر در مخازن دو جداره طراحی و ساخته می شود نوع ورق استیل، ضخامت و تعداد سلول ها نیز با توجه به ابعاد و ظرفیت متغیر است.

بخاطر قیمت بالای ورق های استیل و نوع اتصالات مربوط به آن بطور معمول بیشتر از مخازن فولادی جهت حمل ونقل استفاده می شود ولی در موارد خاص که ملزم به استفاده از استیل باشند ما بهترین و با کیفیت ترین تانکر حمل استیل را برای شما طراحی و تولید می نماییم.

خرید مخزن استیل

طراحی، ساخت و اجرای انواع مخازن استیل و استیل کربنی تک جداره و دوجداره بدون میکسر و میکسر دار ویژه صنایع صنایع لبنی، مایعات نوشیدنی و خوراکی، ساخت انواع مخازن استیل با حجمهای مختلف مجهز به سیستم توزیع (لودسل) جهت توزین محصول ورودی و خروجی در ظرفیت های مختلف جزو تخصص تکنسین ها و مهندسین ما در عرصه تولید تجهیزات انواع مخازن استیل می باشد.

خرید مخزن استیل به سبب قیمت نسبتا بالای این مخازن نسبت به سایر مخازن می بایست با دقت و بررسی برخی از پارامترها از تولید کننده ای مطمئن صورت پذیرد. بسیاری از خریداران مخازن استیل در زمان خرید مخزن استیل به نکات فنی و موارد تکنیکالی اهمیت زیادی نمی‌دهند و به همین دلیل ممکن است با انتخاب و خرید مخزن استیل نامناسب دچار ضرر و اشتباهات جبران ناپذیری گردند که قطعا بعد از خرید مخزن استیل و پرداخت وجه و نهایی کردن خرید، دیگر بسیاری از تولید کنندگان مخازن استیل بر عهده نمی گیرند.

به همین علت گروه صنعتی تجهیزگستر با رعایت مراحل صحیح طراحی و تولید انواع مخازن استیل شامل استفاده از مهندسان مواد و جوش جهت انتخاب صحیح متریال و همچنین مهندسان مکانیک و فرآیندی از نظر پروسس و تجهیزات، محصولات مناسبی را به مشتریان خود هنگام خرید مخزن استیل پیشنهاد می‌دهد.

ضرورت دارد تا هنگام تصمیم‌گیری جهت خرید مخازن استیل، موارد زیادی را مدنظر قرار دهند. بیشتر خریداران در مرحله نخست به سایز مخازن، قیمت و محل قرارگیری مخزن استیل خریداری شونده فکر می‌کنند. هرچند موارد ذکر شده مهم می‌باشند ولی هیچ‌کدام الویت اول به حساب نمی‌آیند. نوع متریال مصرفی (جنس مخزن) و طراحی، نحوه ساخت مخازن (نوع جوشکاری WPS و NDT) است که با استفاده از آن‌ها، خریداران می‌توانند بهینه‌ترین محصول را با حداکثر کارایی و کیفیت تهیه نمایند.

مزایای خرید مخزن استیل از گروه صنعتی تجهیزگستر

عواملی که کاربران و مشتریان ما می توانند در ساخت مخزن استیل خود در گروه صنعتی تجهیزگستر از مهندسین و تکنسن های ما درخواست کنند به شرح زیر است :

 1. تعیین ظرفیت مورد نیاز
 2. تعیین فشار کاری سیستم
 3. تعیین نیاز یا عدم نیاز به میکس سیال داخل مخزن
 4. تعبیه سایدگلس
 5. تعیین ارتفاع پایه ها
 6. تعیین تعداد و سایز ورودی و خروجی
 7. تعبیه دریچه بازدید | هندهول یا منهول
 8. تعیین قطر دریچه بازدید
 9. تعیین وجود یا عدم نیاز به نردبان
 10. تعیین نوع پوشش (مکانیکال پولیش و الکترو پولیش سطح مخازن تا کمتر از ۱۰ میکرو اینچ Ra)
 11. تعیین ثابت یا متحرک بودن مخزن
 12. تعیین مخروط، شیب و مقعر بودن کف مخزن استیل
 13. تعیین ثابت یا متحرک بودن درب مخزن
 14. تعیین نوع ورودی و خروجی شامل سایز و محل استقرار
 15. تعیین نوع پوشش سرمایش و گرمایش مخزن استیل
 16. درخواست لوازم جانبی مختلف شامل روشنایی، ساید گلاس، دستگیره، سنسور، شیرهای نمونه گیری، اتصالات برای ابزار دقیق

با دادن این همه حق انتخاب و امتیاز به مشتریان و خریداران مخازن استیل آیا می توان دست به انتخاب غلط و خرید مخزن استیل از تولید کنندگان کم تجربه زد.

قیمت مخزن استیل

در فعالیت های صنعتی اعلام نمودن یک قیمت کلی برای اعم تجهیزات یک امر غیر قابل است. زیرا تجهیزات صنعتی روتین نبوده و هر کدام برای یک وظیفه خاص طراحی و ساخته می شوند. مخزن استیل از پیچیده ترین تجهیزات صنعتی از لحاظ تعیین قیمت می باشد زیرا پارامتر های تولید آن بسیار متغیر می باشند.

مثلا یک مخزن استیل 316 هزار لیتری تقریبا قیمتی معادل 2 برابر یک مخزن استیل 304 با ضخامت برابر دارد یعنی با تغییر فقط یک پارامتر در تولید قیمت تا دو برابر افزایش می یابد. البته پارامتر های دیگری نیز وجود دارند که به آن ها نیز اشاره می کنیم. هر یک از مخازن استیل بر اساس ظرفیت زیر دارای قیمت متفاوتی هستند.

قیمت مخزن استیل

نوع استیل مورد استفاده در ساحت بدنه مخزن

گرید استیل به کار رفته در تولید مخزن استیل تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده مخزن دارد. استیل هادارای گرید های مختلفی هستند و هرکدام دارای یک قیمت جهانی هستند مثلا استیل 316 قیمتی معادل دو برابر استیل 304 دارد و یا استیل 314 تقریبا 70 درصد گران تر از استیل 316 می باشد.

البته در گرید های برابر نیز استیل دارای تفاوت قیمت می باشد مثلا استیل پوسکو کره جنوبی حدود 15 درصد گران تر از نمونه های چینی و تایوانی می باشد و دلیل آن نیز کیفیت بالای آن ودارا بودن استانداردهای بیشتر می باشد. لازم به ذکر است که افزایش یا کاهش ضخامت استیل نیز تاثیر مستقیم بر قیمت مخزن استیل دارد.

تست مخازن استیل

انجام تست بر روی مخزن نیازمند صرف وقت، هزینه و تهیه دستگاه های گرانقیمت پیشرفته می باشد. بدیهی است که هر چه تعداد تست های تخصصی انجام شده بر روی مخزن افزایش یابد قیمت نهایی مخزن استیل نیز گران تر می شود.

علی رغم تمامی این توضیحات به طور کلی می توان گفت که در تولید مخازن ساده قیمت تمام شده مخزن از ضرب وزن مخزن با قیمت روز نوع استیل به کار رفته در تولید مخزن بعلاوه 150 هزار ریال اجرت به ازای هر کیلوگرم از وزن مخزن حاصل می شود.

لازم به توضیح است که گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه در تولید مخازن استیل تنها از استیل پوسکو کره جنوبی که در حال حاضر مرغوب ترین برند موجود در بازار کشور می باشد استفاده می نماید و بصورت پیش فرض برای تمامی مخازن از جوش آرگون با دستگاه تیگ آلمان استفاده می نماید و هیچگونه هزینه اضافی بابت ارائه این کیفیت نسبت به دیگر رقبای تولید کننده دریافت نمی نماید .

جهت اطلاع از لیست قیمت بروز هر نوع مخزن استیل در انواع گرید ها و انواع ظرفیت ها با کارشناسان گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه تماس حاصل نمایید.

✔✔ محصولات پیشنهادی :

سردخانه صنعتی

یخساز صنعتی

ماشین لباسشویی صنعتی

نکته مهمی که شاید بیان آن ضروری می باشد این است که گروه صنعتی تجهیز گستر بعنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی در ایران امکان فروش مخزن استیل دست دوم و یا مخازن استیل با حجم کمتر از 1000 لیتر را ندارد.

چرا که زمان و نیرویی که صرف تولید یک مخزن استیل کوچک می شود موجبات تاخیر در سفارشهای بزرگ این شرکت را فراهم خواهد نمود لذا در این زمینه می توانید به شهرک صنعتی محل زندگی خود اعم از اصفهان، تبریز، مشهد و یا مثلا قزوین مراجعه نمائید و از کارگاههای موجود تقاضای خرید مخزن استیل کوچک را نمائید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 5]
  1. سلام . مشخصات میکسر رو عنایت کنید . دور تند باشه یا دور کند ولی قیمت رو در حدود 90 میلیون تومان حدودا در نظر بگیرید .

 1. سلام.
  قیمت مخزن 1000 لیتری ایستاده با پایه حدود 80 سانتی برای نگهداری روغن خوراکی در کاگاه تولید فلافل، قیمت میفرمایید؟

 2. با سلام
  من یک سایکلون از جنس استیل 316 ال می خوام با ابعاد زیر:
  ارتفاع 8.3 متر
  قطر بزرک 1.45 متر
  قطر کوچک 0.6 متر
  لطفا اعلام قیمت بفر مایید.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.