مخزن استیل

در صنعت برای نگهداری مواد اولیه و همچنین محصولات تولیدی نیاز به مخازن استیل و … وجود دارد. مخزن ها و پروسس تانک ها به دسته بندی های متنوعی تقسیم می شوند. مخازن استیل و پروسس تانک را از لحاظ شکل ظاهری ، متریال به کار رفته در ساخت ، نوع کاربرد و….. می توان تقسیم بندی کرد.یکی از پر کاربردترین نوع مخازن مخزن استیل است زیرا گستره ی وسیعی از مواد را پوشش می دهد ودر شرایط متنوع توانایی کارکرد را دارد. به تمامی مخازنی که از آلیاژهای آهن ساخته می شوند مخزن استیل یا همان STEEL TANK   می گویند حال ممکن است برای ساخت یک مخزن از ورق های فولاد ST37 و ST57 که قیمت ارزانی دارند استفاده شود و یا مخازن را از استنلس استیل ۳۰۴ ، ۳۱۶ و … که قیمت زیادی دارند، تولید کرد. در مواردی که مخزن برای یک کار تخصصی مانند نگهداری مواد غذایی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد حتما باید از آلیاژهای گرید ۳۰۰ که دارای خاصیت غیر مغناطیسی و همچنین زنگ نزن هستند استفاده نمود. در صنایع غذایی مانند نگهداری شیر و مواد لبنی ، روغن های خوراکی و….استفاده از مخزن استیل ۳۰۴ بسیار مرسوم است چون از نظر بهداشتی مورد تایید بوده و با آب وارد واکنش نمی شود تا اکسید شود. مخزن استیل ۳۱۶ برای نگهداری مواد اسیدی مانند محصولات آزمایشگاهی و آرایشی بهداشتی یا مواد غذایی اسیدی مانند کارخانه های آبمیوه بسیار کاربرد دارد.مخزن های استیل از نظر شکل ظاهری ، نوع استیل بکار رفته ، نوع استفاده (مخزن نگهداری – مخزن پروسس) ، تعداد جداره ها قابل تقسیم بندی هستند.

از این مخازن در صنایع مختلفی به شرح زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مخزن استیل

انواع مخزن استیل را بر اساس دسته بندی های مختلف به شما ارائه خواهیم داد که گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه امکان ارائه انواع آن را دارا می باشد.

 1. مخزن استیل تک جداره
 2. مخزن استیل دو جداره
 3. مخزن استیل سه جداره
 4. میکسر استیل
 5. پروسس تانک استیل
 6. مخزن استیل عموی
 7. مخزن استیل افقی
 8. مخزن استیل مخروطی
 9. مخزن استیل کروی
 10. مخزن استیل مکعبی
 11. مخزن استیل استوانه ایی
 12. مخزن استیل نگهداری شیر یا همان مخزن شیر

تقسیم بندی مخزن استیل براساس شکل ظاهری

مخزن استیل درشکل های مختلفی مانند: مخزن استیل استوانه عمودی و افقی ، مخزن استیل مکعبی ، مخزن استیل کروی ، مخزن استیل ماشینی و…تولید می گردد که هر کدام از این اشکال بسته به نوع نیاز خریدار و همچنین طراحی مهندسان ساخته می شود. مخزن استیل استوانه ای شکل نسبت به اشکال دیگر طرفداران بیشتری دارد و دلیل آن نیز پوشش دهی گستره زیادی از صنایع است مخازن کروی هم به لحاظ ساخت پیچیده ترین شکل از مخزن ها هستند که به دلیل تحمل فشارهای بالا در موارد خاص کاربرد دارند. مخازن استیل  مکعبی نیز در محل های خاص که فضا کم می باشد یا محل نصب به شکل خاص است ساخته می شود. مخزن های ماشینی نیز برای انتقال مواد اولیه بهداشتی مانند شیر، مواد لبنی ، مواد اولیه آرایش و بهداشتی و…. کاربرد دارند. در طراحی این مخازن به دلیل متحرک بودن و سوار شدن بر روی ماشین آلات سنگین حتما باید تمامی استانداردهای مربوط به مخازن را در نظر گرفت .

مخزن استیل

تقسیم بندی مخزن استیل بر اساس متریال به کار رفته در آن

 1. مخزن استیل ۳۰۴
 2. مخزن استیل ۳۱۶
 3. مخزن کربن استیل

هر مخزن استیل براساس نوع کاربری و درجه اهمیت موادی که قرار است در داخل آن نگهداری شود از متریال مختلفی ساخته می شود تعیین اینکه یک مخزن استیل از کدام یک از گرید های استیل ساخته شود به عهده طراح یا خود خریدار است. انتخاب متریال مورد استفاده در مخزن استیل به شرایط دو عامل بستگی دارد یکی عامل داخلی مخزن که مظور سیالی است که در مخزن نگهداری خواهد شد دیگری عامل بیرونی است که در واقع شرایط محل نصب مخزن می باشد. در زمان طراحی باید میزان خورندگی سیال درون مخزن و همچنین واکنش پذیری آن با انواع استیل بررسی گردد در مواردی که مخزن جهت نگه داری مواد غذایی استفاده می شود حتما باید از استنلس استیل در ساخت آن استفاده شود.

تقسیم بندی مخزن استیل براساس نوع استفاده

 1. پروسس تانک
 2. مخزن استیل میکسر دار

در هر مجموعه مخزن استیل برای یک کاربری ساخته می شود. ممکن است مخزن استیل صرفا جهت نگهداری یک سیال استفاده شود و یا می تواند یک پروسه کاملا پیچیده را انجام دهد مثلا مخزن هم داری میکسر باشد و هم گرمایش یا سرمایش بر روی سیال انجام دهد و هم دارای چند جداره باشد. همه ی این آیتم ها در طراحی تاثیر گذار است مثلا ضخامت بدنه یک مخزن میکسر دار باید ۲۵ تا ۳۰ درصد بالاتر از یک مخزن نگهداری در نظر گرفته شود . مخزن استیل میکسر دار به دلیل شکل خاصی که تیغه های میکسر ساخته می شوند حتما باید تحت استاندارد ….. طراحی و ساخته شوند و اگر تولید کننده ای در این زمینه خبره نباشد ممکن است پس از مدتی میکسر از بالانس خارج شده و به جداره مخزن آسیب بزند.مخزن استیلی که قسمت آتش خوار دارد و در اصطلاح کوره دار است باید در قسمت کوره از استنلس استیل ۳۱۰ یا همان ورق نسوز استفاده شود تا مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد. در برخی مخازن نیزکویل یا المنت تعبیه می شود تا بتوان سیال داخل مخزن را خنک یا گرم نمود،مثلا در مخزن استیل شرکت های تولید روغن خوراکی کویل های گرمایشی تعبیه می شود که روغن تحت گرما قرار بگیرد تا جامد نشود و به جداره های مخزن استیل نچسبد.

تقسیم بندی مخزن استیل براساس تعداد جداره ها

 1. مخزن استیل تک جداره
 2. مخزن استیل دو جداره
 3. مخزن استیل سه جداره

در مواردی که مخزن استیل برای نگهداری یا پروسس یک سیال در شرایط خاص استفاده می شود اضافه نمودن جداره ها امری ناگزیر است. مثلا در نگهداری و پروسس محصولات لبنی دمای محیط بر روی سیال  داخل مخزن استیل تاثیر منفی می گذارد و به همین دلیل باید مخزن دو یا چند جداره باشد حال بسته به شرایط طراحی میان جداره ها می تواند توسط پشم شیشه،پتو سرامیکی،کافلکس و…. عایق شود و یا بصورت آب بند ساخته شود تا توسط یک سیال ثانویه تحت گرمایش یا سرمایش قرار گیرد. در برخی موارد برای کاهش قیمت در مخزن های استیل چند جداره جداره داخلی که در ارتباط مستقیم با سیال قرار دارد را به یک متریال گران تر و با کیفیت تر تولید می کنند و جداره خارجی را از استیل ارزانتر یا حتی گالوانیزه گرم می سازند مخصوصا در مخزن های استیلی که برای سیال های خورنده استفاده می شوند،جداره داخلی استیل ۳۱۶ استفاده می شود و جداره خارجی از استیل ۳۰۴ .

 استنلس استیل ( Stainless Steel ) چیست ؟

نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است. به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از ۵/۱۰ درصد بیشتر باشد آن را استنلس استیل می نامند. این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملاً باعث ترمیم خوردگی می شود که به آن در اصطلاح رویین شدن فلز می گویند. ضمناً کربن آن کمتر از ۵/۱ درصد می باشد .

استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸% کروم و ۸% نیکل است در صورتیکه استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم ، ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن است . مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی ا ز کلراید (مثل آب دریا ) به آن اضافه می شود .

استیل ۳۰۴ ، به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و همچنین مورد تایید بودن در نهاد های بهداشتی ، یکی از پر کاربردترین ورق های مهندسی بوده که در تولید انواع مخازن پروسس و نگهداری کاربرد دارد. و از ویژگی های قابل ملاحظه آن می توان به براقی، زیبایی، سطح صاف و صیقلی، عدم زنگ زدگی یا خوردگی ، مقاومت در برابر حرارت ، عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی اشاره نمود.

ورق سری ۲۰۰ و ۳۰۰ هردو به دلیل وجود نیکل جذب آهنربا نمی گردند ولی ورق ۲۰۱ به دلیل وجود منگنز استنلس استیل نمی باشد که در زیر به صورت مفصل تر در این مورد توضیح داده شده است.

استیل ۴۳۰ یا بگیر : یکی از رایج ترین و ارزان ترین انواع ورق استیل ورق استیل بگیر یا ۴۳۰ می باشد که در دو نوع مات و براق در بازار موجود است. معمولا ورق های بگیر ۴۳۰ بدون روکش بوده و در حالت براق به درخواست مشتری با احتساب هزینه ای اندک روکش می شوند. ورق های استنلس استیل ۴۳۰ جذب آهنربا می شوند و به مرور زمان حتی زنگ زدگی هم در آنها ایجاد می شود. معمولا ورق های استیل ۴۳۰ در موارد پایه ای که نیاز به مقاومت در برابر رطوبت یا اسید وجود نداشته باشد ، کاربرد دارد. ورق های بگیر یا ۴۳۰ همیشه جزو ارزان ترین ورق های استیل بوده و تفاوت قیمت چندانی با آهن گالوانیزه ندارند

توجه : یکی از مسائلی که به صورت عام در بین مصرف کنندگان انواع ورق استیل باید روشن گردد خاصیت آهنربایی ورق استیل است که به بگیر و نگیر بودن معروف است، متاسفانه به دلیل عدم اطلاعات کافی در این زمینه اکثر خریداران فقط به کلمه بگیر ( جذب آهنربا می شود) و نگیر ( جذب آهنربا نمی گردد ) توجه می کنند درحالی که این خاصیت به دلیل وجود نیکل در آلیاژ استیل می باشد و نشان دهنده ضد زنگ بودن ورق محسوب نمی گردد.

ورق های تخصصی تر گرید ۳۰۰ مانند ۳۱۴ ، ۳۱۶ ،۳۱۸ و … برای شرایط های خاصی استفاده می شوند هر کدام از این گرید ها دارای خاصیت ویژه ایی هستند که استفاده از آن ها را در برخی صنایع ناگزیر می کند . مثلا استیل ۳۱۶ مقاومت بالایی در برابر محیط های اسیدی یا قلیایی خورنده دارد و به همین خاطر در صنایعی مانند ساخت کود های شیمیایی ، داروسازی ، مواد آرایشی بهداشتی و یا صنایع آبمیوه سازی دارند و یا در مناطقی نزدیک به دریاست استفاده می شوند .البته استیل ۳۱۶ بسیار گران است و به همین خاطر فقط در موارد خاص توصیه می شود .استیل ۳۱۴ نیز در برابر خورندگی مقاوم است ولی به میزان کمتری نسبت به ۳۱۶ ولی در مواردی که مخزن تحت حرارت در دماهای بالا قرار می گیرد توصیه می شود .استنلس استیل ۳۱۴ تا دمای ۲۴۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت حرارتی دارد و در مواردی که مشعل در زیر مخزن قرار می گیرد یا قسمت تحت حرارت راکتور ها کاربرد فراوانی دارد البته این را نیز باید در نظر گرفت که به دلیل قیمت بالای این ورق نمی توان به صورت گسترده از آن استفاده نمود.

ساخت مخزن استیل

تولید مخزن استیل یک پروسه کاملا تخصصی است که نیازمند استفاده از دستگاه های صنعتی و ابزارآلات دقیق مهندسی دارد. در این متن قصد داریم به صورت اجمالی به پروسه تولید یک مخزن استیل را شرح دهیم.

طراحی مخزن استیل

برای ساخت یک مخزن استیل ابتدایی ترین کار طراحی آن است . طراحی مخازن توسط مهندسین مکانیک شرکت انجام می گردد و در واقع خط مشی تولید را اعم از جنس ورق ، ضخامت ورق  ، نوع جوشکاری و سایز اتصالات و ….مشخص می نماید. یک طراح مخزن باید به کلیات مهندسی مکانیک آگاه باشد و همچنین تسلط کاملی به استاندارد های بین المللی طراحی مخازن مانند : API650،API620 ، ASME SeE 8.Div 1

ساخت مخزن استیل

داشته باشد. پارامتر های مهم در طراحی مخزن استیل شامل : فشار کاری ، فشار طراحی ، دمای کاری ، دمای طراحی ، نوع سیال نگهداری شده در مخزن ، میزان اسیدی یا قلیایی بودن سیال داخل مخزن ، محل نصب ، ظرفیت مخزن ، شکل ظاهری مخزن و وظیفه ایی که مخزن به عهده دارد  می باشد. پس از مشخص شدن تمامی این پارامتر ها طراح اقدام به کشیدن نمای کلی مخزن می نماید و همچنین ضخامت جداره ها و تمامی دیگر مشخصات مانند گرید استیل (۳۰۴،۳۱۶،۳۱۴ و…) و نوع جوشکاری (تیگ،میگ،زیرپودری و…) را مشخص می نماید. پس از آماده سازی دیتا شیت و تایید کارفرما برش کاری ورق های استیل توسط دستگاه براکت و گیوتین انجام می شود و سپس در صورت گرد بودن مخزن ورق ها توسط دستگاه نورد ، نورد کاری شده و به شکل مورد نظر در می آید لازم به ذکر است استاندارد بودن دستگاه های نورد و همچنین تخصص اپراتور های نورد کار امری بسیار مهم در ساخت مخزن استیل می باشد زیر نورد کاری به روش های غیر مهندسی باعث کم شدن ضخامت ورق در برخی نقاط می گردد که درصورت استفاده مخزن در فشار های خاص و یا با سیال های خورنده ممکن است مخزن در نقاط نازک شده سوراخ شود که عملا باعث ایجاد خسارتهای زیاد برای خریداران می گردد. پس از آماده سازی بدنه و دیگر قسمت های مخزن مانند عدسی و درب منهول یا هندهول نوب به مونتاز مخزن استیل می رسد. مخزن استیل معمولا با جوشکاری مونتاز می شود که نوع جوش همانطور که گفتیم توسط طراح تعیین می گردد معمولا برای مخازن استیل نگهداری و یا پروسس غیر تحت فشار از جوشکاری آرگون با استفاده از دستگاه تیگ استفاده می شود زیرا گاز آرگون حوضچه جوش را ایزوله کرده وجوشی کاملا یکپارچه و بدون خلل و فرج حاصل می شود و چون استیل معمولا در صنایع حساس به مسائل بهداشت کاربرد دارد این جوش مناسب ترین گزینه می باشد. پس از پایان مراحل مونتاژ مخزن استیل جوش ها توسط دستگاه های پیشرفته پئلیشکاری مش ود تا مخزن از لحاظ ظاهری نمای زیبایی داشته باشد و همچنین خلل و فرج های ایجاد شده توسط جوش از بین برود در موارد خاص مانند مخزن استیلی که برای صنایع غذایی یا دارویی استفاده می شود کارفرمایان در خواست می نمایند که مخزن به طور کامل پولیشکاری شود این نوع پولیشکاری بسیار متفاوت است به طوریکه پس از پولیش باید سطح مخزن کامل صاف و بدون هیچگونه خلل و فرجی در مقیاس میکروسکوپیک باشد این نوع پولیش در اصطلاح به گلس کردن مخزن معروف است و طی آن بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میکرون از سطح مخزن برداشته می شود.گلس کردن مخزن به این صورت است که پولیشکاری با زبرترین صفحه های پولیش شروع می شود و در نهایت با پارچه های نخی پولیش به پایان می رسد. لازم به ذکر است که گلس (گلنس) نمودن مخزن استیل بسیار زمان بربوده و به همین دلیل هزینه ساخت مخزن رابه مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. در پایان کار تولید مخزن استیل و قبل از تحویل آن به خریداران محترم کارشناسان کیفیت وارد پروسه می شوند. جوشکاری مخزن در ۹۰ درصد موارد توسط تکنسین ها انجام می شود و زمانی که ما از نیروی انسانی استفاده می نماییم اشتباهات انسانی نیز ناگزیر است، برای جلوگیری از بروز اشتباهات انسانی یک تیم مهندسی کیفیت قوی لازمه ی هر شرکت صنعتی می باشد. گروه تجهیز گستر خاورمیانه با بهره گیری از یک تیم کیفیت با تجربه سخت گیرانه ترین تست های بین المللی را بر روی مخازن تولیدی خود اعمال می کند تا هر گونه اشتباه انسانی توسط تکنسین های شرکت گریبان خریدارن محترم ما را نگیرد.مهمترین تست هایی که در روی مخازن تولیدی تجهیز گستر خاورمیانه انجام می گیرد به شرح زیر می باشد.

البته در برخی موارد کارفرمایان تست های خاصی را بر روی مخازن مورد سفارش خود طلب می کنند که بصورت غیر روتین در سفارش های خاص این تست ها انجام می گیرد.مانند تست فشار و گاز ازت در مخازن تحت فشار.

قیمت مخزن استیل

درفعالیت های صنعتی اعلام نمودن یک قیمت کلی برای اعم تجهیزات یک امر غیر قابل است. زیرا تجهیزات صنعتی روتین نبوده و هر کدام برای یک وظیفه خاص طراحی و ساخته می شوند .مخزن استیل از پیچیده ترین تجهیزات صنعتی از لحاظ تعیین قیمت می باشد زیرا پارامتر های تولید آن بسیار متغیر می باشند.مثلا یک مخزن استیل۳۱۶ هزار لیتری تقریبا قیمتی معادل ۲ برابر یک مخزن استیل ۳۰۴ با ضخامت برابر دارد یعنی با تغییر فقط یک پارامتر در تولید قیمت تا دو برابر افزایش می یابد. البته پارامتر های دیگری نیز وجود دارند که به آن ها نیز اشاره می کنیم. هر یک از مخازن استیل بر اساس ظرفیت زیر دارای قیمت متفاوتی هستند.

قیمت مخزن استیل

قیمت مخزن استیل ۵۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۱۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۱۵۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۲۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۳۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۴۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۵۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۶۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۷۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۸۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۹۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۱۰۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۱۵۰۰۰ لیتری ، قیمت مخزن استیل ۲۰۰۰۰ لیتری و … که به دلیل به روز بودن قیمت متریال امکان اعلام قیمت وجود ندارد و به همین منظور به شما پیشنهاد می گردد تا برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت انواع مخازن استیل با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

نوع استیل مخزن استیل

گرید استیل به کار رفته در تولید مخزن استیل تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده مخزن دارد. استیل هادارای گرید های مختلفی هستند و هرکدام دارای یک قیمت جهانی هستند مثلا استیل ۳۱۶ قیمتی معادل دو برابر استیل ۳۰۴ دارد و یا استیل ۳۱۴ تقریبا ۷۰ درصد گران تر از استیل ۳۱۶ می باشد.البته در گرید های برابر نیز استیل دارای تفاوت قیمت می باشد مثلا استیل پوسکو کره جنوبی حدود ۱۵ درصد گران تر از نمونه های چینی و تایوانی می باشد و دلیل آن نیز کیفیت بالای آن ودارا بودن استانداردهای بیشتر می باشد.لازم به ذکر است که افزایش یا کاهش ضخامت استیل نیز تاثیر مستقیم بر قیمت مخزن استیل دارد.

تست مخزن

انجام تست بر روی مخزن نیازمند صرف وقت ، هزینه و تهیه دستگاه های گرانقیمت پیشرفته دارد بدیهی است که هر چه تعداد تست های تخصصی انجام شده بر روی مخزن افزایش یابد قیمت نهایی مخزن نیز گران تر می شود.

علی رغم تمامی این توضیحات به طور کلی می توان گفت که در تولید مخازن ساده قیمت تمام شده مخزن از ضرب وزن مخزن با قیمت روز نوع استیل به کار رفته در تولید مخزن بعلاوه ی ۱۵۰ هزار ریال اجرت به ازای هر کیلوگرم از وزن مخزن حاصل می شود.

لازم به توضیح است که گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه در تولید مخازن استیل تنها از استیل پوسکو کره جنوبی که در حال حاضر مرغوب ترین برند موجود در بازار کشور می باشد استفاده می نماید و بصورت پیش فرض برای تمامی مخازن از جوش آرگون با دستگاه تیگ آلمان استفاده می نماید و هیچگونه هزینه اضافی بابت ارائه این کیفیت نسبت به دیگر رقبای تولید کننده دریافت نمی نماید .

جهت اطلاع از قیمت هر نوع مخزن استیل در انواع گرید ها و انواع ظرفیت ها با کارشناسان گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه تماس حاصل نمایید.

✔✔ محصولات پیشنهادی :

شیر سرد کن

تجهیزات سلف سرویس

ماشین لباسشویی صنعتی

3.5/5 (6 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *