ساندویچ پانل

ساندویچ پانل صنعتی در ساختار دارای سه لایه می باشد لایه بیرونی و درونی که از فلز با آلیاژ خاص بوده و عایق بین دو لایه و همچنین چسب مخصوصی که لایه بیرونی و درونی را به عایق متصل می کند؛ این ترکیب میان فلز و عایق موجب گردیده تا از لحاظ مقاومت مکانیکی ساندویچ پانل دارای مقاومتی مانند فلزات داشته باشد و از طرفی  نیز مانند دیگر عایق ها سبک و قابل انعطاف باشد.

یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین مصالح در ساخت و سازهای نوین ساندویچ پانل صنعتی یا همان ساندویچ پنل ( sandwich panel ) می باشند. دلیل محبوبیت ساندویچ پانل صنعتی بالا بردن سرعت در ساخت و ساز ، سبکی و مدرنی ساندویچ پنل در مقابل قیمت ساندویچ پانل است. ساندویچ پانلهای صنعتی  به راحتی در هر مکانی قابل نصب می باشند و سازندگان را از استفاده از سیمان و گچ و دیگر مصالح سنتی و مشکلات کار با آن ها از جمله زمان خشک شدن، کثیف کردن محیط و نداشتن قابلیت دمونتاژ بی نیاز نموده است.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در مکان های مختلفی کاربرد دارد که از آنجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

انواع ورق ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در مدل صنعتی از سه نوع تشکیل می شود که عبارتند از:

ساندویچ پنلهای دیواری

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سردخانه ایی ( سردخانه بالای صفر ، زیر صفر ، دو مداره و متحرک )

البته دسته بندی ساندویچ پانل بر اساس نوع ورق ساندویچ پنل و همچنین نوع عایق به کاربرده شده نیز می باشد که شاید کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین انواع ساندویچ پانل با توجه به کارآیی آن نام برده می شود که کمتر مورد توجه مهندسین می باشد و بیشتر عامه مردم از این اسامی استفاده می کنند. در زیر به بعضی از اسامی ساندویچ پانل ها برای آشنایی شما خریداران محترم اشاره می کنیم.

ساندویچ پانل پلی یورتان ، پلی استایرن ، ساندویچ پنل پشم سنگ ، ساندویچ پانل سردخانه کانکسی ، مدل دیواری ، ساندویچ پانلهای دیواری ، ساندویچ پنل سوله ، ساندوبچ پانلهای پشت بامی و …

در ساندویچ پانلها می توان از ورق های مختلفی استفاده نمود.

 1. ورق های آلومینیوم دارای انعطاف بالا و قابلیت خم کردن می باشند و و براحتی میتوان آن را به دور اجسام پیچید، آلومینیوم در برابر رطوبت مقاوم بوده و ضد خوردگی می باشد.
 2. ورق های گالوانیزه دارای خاصیت ضد زنگ بوده و نسبت به وزن سبکشان دارای استحکام و پایداری خوبی می باشند
 3. ورق آلوزینک بیشترین کاربرد را درساندویچ پانل ها دارد و از آلومینیوم ، روی و سیلیکون تشکیل شده است که از زنگ زدگی و خوردگی این ورق ها جلوگیری می کند این خاصیت موجب عمر بالا و پرطرفدار شدن این نوع ورق نسبت به دیگر ورق ها می گردد
 4. ورق استنلس استیل 304 بیشتر در صنایع مرتبط با مواد غذایی کاربرد دارد و به دلیل قیمت بالا خیلی پرکاربرد نیست و فقط در صورتی که تاکید کارفرما بر استیل بودن جنس ورق باشد استفاده می شود.

همانطور که ملاحظه کردید ورق ساندویچ پانل دارای تنوع فراوانی است همانند ورق، نوع عایق نیز دارای انواع مختلفی است که ادامه انواع عایق ساندویچ پانل را برای شما توضیح خواهیم داد.

انواع عایق ساندویچ پانل عبارتند از :

 1. برای سبکی و همینطور جلوگیری از انتقال حرارتی و انتقال صدا از عایق در بین لایه های فلزی استفاده می شود که وابسته به نوع استفاده، محل استفاده و قیمت تمام شده نوع عایق تغییر می کند. انواع عایق های مورد استفاده در ساندویچ پانل عایق پلی یورتان ، پلی استایرن ، پشم سنگ و پشم شیشه می باشد که همگی دارای استاندارد بوده و ضد حریق می باشند.
 2. فوم پلی یورتان بهترین نوع عایق برای ساندویچ پانل ها است و دلیل آن ظریب انتقال حرارتی بسیار پایین آن و مقاومت زیاد آن در برابر سایش و خوردگی می باشد.ظریب انتقال حرارتی پلی یورتان 0.035 برابر آجر و سیمان و دیگر مصالح ساختمانی است و همین امر موجب علاقه مندی هر چه بیشتر صنعت کاران برای استفاده از ساندویچ پانل ها به جای مصالح سنتی گردیده است.
 3. پلی استایرن نوع دیگر عایق ساندویچ پانل است که به دلیل سبکی و ارزانی مورد پسند بسیاری از کارفرمایان می باشد.فوم پلی استایرن که در اصطلاح عمومی به آن یونولیت هم گفته می شود بسیار سبک و مقاوم است که موجب می گردد کار نصب آن بسیار سریع انجام گیرد.حسن دیگری که این نوع از عایق ها دارند این است که اشتعال زا نیستند و در صورت بروز آتش سوزی موجب افزایش حریق نمی شوند و فقط در محل تماس با آتش ذوب می شوند.
 4. پشم شیشه دارای ضریب هدایت حرارتی 039 می باشد که در مقایسه با دو عایق دیگر صنعتی نسبتا مقدار زیادی است ولی با اینحال باز هم 0.055 برابر ضریب حرارتی آجر و سیمان می باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پنل

 1. مهمترین مشخصات فنی ساندویچ پنل در واقع نوع بدنه آن می باشد که از جنس ورق های رنگی آلومینیوم ، گالوانیزه ، آلوزینگ و ورق استیل بسته به سفارش مشتری تولید می شوند.
 2. نوع ورق ( آلوزینگ ، گالوانیزه و آلومینیوم ) پیش رنگ شده و ضخامت ای سفارشی 5 تا 7 میلیمتر در رنگهای سفارشی و متنوه از نوع سوپر پلی استر کوره ایی در ضخامت های 20 تا 30 میکرون در بخش بیرونی و 7 تا 10 میکرون در رنگ پرایمر کوره ایی که از داخل در محل اتصال ورق با فوم می باشد.
 3. نوع پوشش ساندویچ پانل دورو ورق ، یک رو ورق و یک رو فویل ، یک رو ورق نایلون ، یک رو ورق با یک رو کاغذ ، دورو نایلون ، دورو کاغذ، دورو فویل
 4. انواع ساندویپ پانل دیواری DND صاف – RPO پیچ مخفی بدون شیار – RP1 پیچ مخفی میکروویو – RP2 پیچ مخفی شیار ریز – RP3 پیچ مخفی شیار درشت
 5. ابعاد ساندویچ پانل دیواری : عرض ( 16/1 (2 سانتیمتر فاق و زبانه) مفید 14/1 متر )

ضخامت ( 4 ، 5 ، 6 ، 8 سانتی متر )

ضخامت پانل سردخانه ای ( 10 ، 12/5 ، 15 ، 18 و 20 سانتیمتر )

طول ( 2 الی 12 متر به سفارش مشتری )

 1. ابعاد ساندویچ پانل سقفی : عرض ( 08/1 متر (7 سانتی متر اورلپ) مفید

ضخامت ( 4 ، 5 ، 6 ، 8 ، 10 سانتیمتر )

طول ( 2 الی 12 متر بدلخواه مشتری )

 1. به کار بردن عایق جهت جلوگیری از اتلاف انرژی از جنس فوم پلی یورتان با ضخامت و طول های مختلف ( ضخامت 8 تا 15 سانتیمتر )
 2. استفاده از 5 لایه مجزا
 3. دارای دو لایه محافظ بیرونی و داخلی
 4. استفاده از چند لایه چسب مخصوص جهت اتصال لایه های ساندویچ پانل به یکدیگر
 5. دانسیته عایق ساندویچ پانل بین 20 تا 50 بر اساس کاربرد و سفارش مشتری
 6. ضد صوت و ضد حرارت
 7. تنوع در طرح و رنگ ساندویچ پانل
 8. قابلیت تولید به صورت شیاردار و مسطح
 9. دارای لبه های نر و ماده جهت استحکام بیشتر و کاهش انتقال حرارت به مینیمم
 10. مقاوم در برابر انتقال رطوبت
 11. نصب بسیار آسان ساندویچ پانل و قابلیت استفاده مجدد
 12. دارای وزن بسیار سبک نسبت به مقاومت بالا
 13. قابلیت شستو بسیار راحت
 14. طول عمر بالا

مزایا و معایب ساندویچ پنل یا پانل

مزایا و معایب ساندویچ پنل یا پانل را در زیر توضیح خواهیم داد که هر یک از متریال چه تفاوتی با یکدیگر می کند. ورق گالوانیزه و آلوزینک در ساختار ساندویچ پانل بدلیل وجود آلیاژ های خاص در ترکیبشان در معرض باد و باران زنگ نمی زنند و به دلیل سطح سیقلی که دارند به راحتی قابل رنگ رزی می باشند و به همین دلیل می توان در رنگ های مختلف در سازه استفاده نمود.

عیبی که این ورق ها دارند این است که مانند رنگ خودرو اگر با نوک تیز اشیا برخورد کنند رنگشان خراشیده می شود البته ورق آلوزینک مقاومت بیشتری در این مورد نسبت به گالوانیزه دارد.

عیب دیگر این نوع ورق ها این است که خاصیت چکش خوری دارند و در صورت برخورد اجسام سخت با آن ها غر می شوند و شکل صاف خود را از دست می دهند.

انواع عایق ساندویچ پانل

برای سبکی و همینطورجلوگیری از انتقال حرارتی و انتقال صدا از عایق در بین لایه های فلزی استفاده می شود که وابسته به نوع استفاده، محل استفاده و قیمت تمام شده نوع عایق تغییر می کند. انواع عایق های مورد استفاده در ساندویچ پانل عایق پلی یورتان ، پلی استایرن ، پشم سنگ و پشم شیشه می باشد که همگی دارای استاندارد بوده و ضد حریق می باشند.

فوم پلی یورتان بهترین نوع عایق برای ساندویچ پانل ها است و دلیل آن ظریب انتقال حرارتی بسیار پایین آن و مقاومت زیاد آن در برابر سایش و خوردگی می باشد.ظریب انتقال حرارتی پلی یورتان 0.035 برابر آجر و سیمان و دیگر مصالح ساختمانی است و همین امر موجب علاقه مندی هر چه بیشتر صنعت کاران برای استفاده از ساندویچ پانل ها به جای مصالح سنتی گردیده است.

پلی استایرن نوع دیگر عایق ساندویچ پانل است که به دلیل سبکی و ارزانی مورد پسند بسیاری از کارفرمایان می باشد.فوم پلی استایرن که در اصطلاح عمومی به آن یونولیت هم گفته می شود بسیار سبک و مقاوم است که موجب می گردد کار نصب آن بسیار سریع انجام گیرد.حسن دیگری که این نوع از عایق ها دارند این است که اشتعال زا نیستند و در صورت بروز آتش سوزی موجب افزایش حریق نمی شوند و فقط در محل تماس با آتش ذوب می شوند.

پشم شیشه دارای ضریب هدایت حرارتی 0.039 می باشد که در مقایسه با دو عایق دیگر صنعتی نسبتا مقدار زیادی است ولی با اینحال باز هم 0.055 برابر ضریب حرارتی آجر و سیمان می باشد.

قیمت ساندویچ پانل:

قیمت ساندویچ پانل ها یک مقوله کاملا پیچیده و گسترده می باشد زیرا به عوامل بسیار زیادی از جمله جنس ورق، ضخامت ورق، جنس عایق، ضخامت عایق و…وابسته است. اینکه بتوان جهت برآورد قیمت ساندویچ پانل بررسی نمود بهترین متریال و ضخامت ساندویچ پانل برای یک پروژه چقدر می باشد نیازه به انجام کارشناسی دقیق توسط مهندسین با تجربه داردکه شما می توانید با تماس با کارشناسان گروه تجهیز گستر خاورمیانه از مشاوره در زمینه استعلام قیمت و خرید ساندویچ پانل رایگان با برترین مهندسان کشورمان استفاده نمایید.

بعد از تعیین ابعاد و اندازه که به عنوان مهمترین آیتم در قیمت ساندویچ پانل مطرح است باید به سراغ کیفیت متریال رفته که در بالا به صورت جزئی تر توضیح داده شده و در اینجا صرفا بحث قیمت گذاری را برای شما ارائه می کنیم، قیمت ساندویچ پانل در ابعاد مشخص از چند پارامتر منتج می شود ابتدا نوع ورق به کار رفته در جداره داخلی و خارجی سپس بحث نوع فوم و ضخامت فوم که مهمترین عوامل در قیمت ساندویچ پانل می باشند بعد از این دو پارامتر باید به سراغ نحوه ساخت و کیفیت ساندویچ پانلها برویم و این تجربه شرکت های مختلف سازنده ساندویچ پانل هستند که به نوعی تصمیم گیری در مورد خرید را برای شما آسان می نمایند.

گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه به عنوان یکی از فعالین در زمینه ساخت سردخانه صنعتی و ساندویچ پانل ها آماده خدمت رسانی به شما خریداران و متقاضیان انواع ساندویچ پانل می باشد.

برای استعلام قیمت ساندویچ پانل و کسب مشاوره در زمینه خرید با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.