یخساز قالبی

یخساز قالبی نیز گونه ای از مدل‌های یخساز صنعتی است که به سبب تولید یخهایی در قالبهای بزرگ، کاربردهای گسترده ای در کارخانجات و صنایع بزرگ کشور دارد. مدلهای مختلف دستگاه یخساز قالبی را میتوان بر اساس میزان دستی یا اتومات بودن سیستمها و نوع موتور این تجهیزات تقسیم بندی نمود. همچنین بر اساس ظرفیت (تعداد قالب های دستگاه) نیز قابلیت تقسیم بندی دارند.

انوع یخساز قالبی صنعتی بزرگ، بخصوص در گذشته با استقبال بسیار زیادی روبرو بودند. جایی که شرکتهای بزرگ همواره نیاز به مقدار زیادی یخ داشتند؛ و پس از خرید قالبهای چند متری یخ، بصورت دستی به خرد کردن قطعات یخ مشغول می‌شدند. اما با گذشت زمان، دستگاه یخساز قالبی صنعتی نیز دستخوش تغییراتی شد.

تغییراتی از جمله: کوچکترشدن ابعاد دستگاه، استفاده از موتورهای حرفه‌ای تر و تولید یخ در سایزهای قابل حمل‌تر. بنابراین با بهینه شدن نوع طراحی و توجه بیشتر به مسئله بهداشت در یخساز قالبی، نه تنها از طرفداران این غول یخسازی کاسته نشد؛ بلکه با افزایش شرکتهای صنعتی، تولیدی و کشتارگاهی، نیاز به قطعات بزرگ یخ نیز افزایش یافت.

یخساز قالبی چیست؟

یخ ساز قالبی چیست؟

دستگاه یخساز قالبی را به جرئت میتوان به عنوان صنعتی ترین نوع یخسازها به شمار آورد. با توجه به تولید یخهایی به طول نیم تا 1 متر و میزان ظرفیتهای بالای این دستگاه ها، یخ سازهای قالبی دارای ابعاد و اندازه های به مراتب بزرگتری نیز در مقایسه با مدلهای پودری، حبه ای و سکه ای (پولکی) می باشند. یخسازهای قالب زن عمدتاَ در ظرفیت های 100، 200 و 500 عرضه می شوند. اما اساساَ منظور از ین تعداد قالب ها چیست؟!. در پاسخ به این سوال باید گفت که:

بنا به استانداردهای بین المللی، هر قالب دارای وزن حدودی 25 کیلوگرم می باشد. از طرفی اگر بخواهیم مثلاَ دستگاه 200 قالبی را در اختیار داشته باشیم، نوع عملکرد یخساز قالبی به گونه ایست که در هر 12 ساعت کار مستمر، قادر است 200 قالب یخ تولید کند.  یعنی به عبارتی در یک شبانه روز (24 ساعت)، این تجهیزات 400 قالب یخ تولید می کنند.

حالا با درنظر داشتن وزن حدودی هر قالب 25 کیلوگرمی، متوجه می شویم که یخسازهای قالبی توانایی تولید 10.000 کیلوگرم (10 تن) یخ قالبی را در هر شبانه روز دارند. مدلهای تمام اتومات این تجهیزات دارای کارایی بسیار بهینه ای هستند.

یخساز قالبی ۱۰۰ قالبی

یخ ساز 100 قالبی

انواع یخساز قالبی 100 قالبی قادر است تا در هر 12 ساعت، 100 قالب یخ تولید کند. بعبارتی در هر شبانه روز، امکان تولید 200 قالب یخ (معادل 5000 کیلوگرم) فراهم است. موتور این تجهیزات با توجه به نوع اقلیم، 30 الی 40 اسب بخار می باشد. مصرق برق این تجهیزات نیز در حدود 35 الی 50 کیلو وات است. ضمن اینکه یخ سازهای قالبی دارای سیستمهای چپه ساز و پرکن نیز هستند.

متریالهای بکاررفته در این دستگاه ها را میتوان به سه بخش کلی تقسیم نمود:

 • حوضچه آب شور یا دیگ آب که از جنس گالوانیزه 5 الی 3 میلیمتری با لایه ضداکسیداسیون است.
 • بدنه خارجی یخساز 100 قالبی که از متریال استیل 1 میلی متری ضد مغناطیس می باشد.
 • متریال قالب های این تجهیزات از جنس گالوانیزه 1.5 میلی متری است.

جالب است بدانید که در تمامی ظرفیت های یخ ساز قالبی، تعداد فن های موجود در کندانسور بسته به توان و تعداد کندانسور تعیین میگردد. همچنین در کندانسورهای این تجهیزات نیز از الکتروموتورهای 3 فاز استفاده میشود.

«مشخصات فنی یخساز قالبی 100 قالبی»

مشخصات فنی یخساز قالبی 100 قالبی

یخساز قالبی 200 قالب

یخساز قالبی 200 قالب قادر است در هر 12 ساعت، 200 قالب یخ و در هر 24 ساعت، 400 قالب یخ تولید نماید. بعبارت دیگر میزان تولید یخها توسط اینگونه تجهیزات در شبانه روز، 10 تن (10.000 کیلوگرم) می باشد. به مانند تمامی مدلهای 100، 200 و 500 قالبی، عایقهای بکار رفته در این دستگاه ها نیز بسیار ویژه است. لایه های عایق این تجهیزات به سه گونه‌ی کامل انجام می شود:

 1. عایق یونولیتی 10 سانتیمتری
 2. پوشش های عایق فوم تزریقی 10 سانتیمتری؛ و
 3. مدلهای عایق پلیمری 2 سانتیمتری

درحقیقت میزان عایقکاری در یخساز قالبی از آن جهت بسیار حاثر اهمیت است که:

 • هم اتلاف انرژی کاهش یابد.
 • و هم تونل های انجماد هیچگاه سرمای خود را به محیط گرم بیرون انتقال ندهند و بالعکس.

نوع برق مصرفی، نوع الکتروموتور و جنس بدنه در تمامی مدلهای یخساز صنعتی قالب زن یکسان است. نکته قابل ذکر دیگر این است که تمامی این مدلها پرتابل (قابل حمل) هستند.

«مشخصات فنی یخساز قالبی 200 قالبی»

مشخصات فنی یخساز قالبی 200 قالبی

یخساز قالبی ۵۰۰ قالبی

یکی از پرفروش ترین مدلهای یخساز قالبی صنعتی برای استفاده در کارخانجات و صنایع تولیدی بزرگ، یخساز قالبی 500 قالبی می باشد. تجهیزات یخ ساز 500 قالب امکان تولید 500 قالب یخ در هر 12 ساعت (12.5 تن) را دارا می باشند. همچنین در هر شبانه روز فعالیت مستمر، 25 تن یخ را میتوان توسط این دستگاه تولید نمود. میزان عایق، مدل الکترموتور، جنس بدنه، نوع کندانسور و نوع کمپرسور از جمله مواردیست که در تمامی مدلهای یخساز 100، 200 و 500 قالبی یکسان است.

مصرف انرژی در یخساز قالبی 500 قالبی با توجه به استفاده از موتورهایی با توان بالا، مشخصاَ بیشتر از مدلهای 100 و 200 قالب می باشد.

«مشخصات فنی یخساز قالبی 500 قالبی»

مشخصات فنی یخ‌ساز قالبی 500 قالبی

قیمت یخساز قالبی

قیمت یخساز قالبی با درنظر داشتن سیستم ها، ظرفیت و تکنولوژی های بکار رفته در آن می تواند متفاوت باشد. در واقع پارامترهای مهمی همچون:

 • تعداد قالب
 • نوع الکتروموتور
 • توان موتور و میزان مصرف انرژی
 • جنس بدنه خارجی و جداره های داخلی
 • نوع و توان کمپرسور و کندانسور
 • سیستم ها وتکنولوژی های بکاررفته در این تجهیزات
 • برند سازنده
 • وارداتی یا داخلی بودن دستگاه و…،

همه و همه بر تعیین قیمت یخساز قالبی موثر خواهد بود. جالب است بدانید که تعداد قالبهای این تجهیزات نیز اساس محاسبه‌ی خاص خود را دارد. بطوریکه در تعدادهای کم به ازای هر قالب 15 میلیون تومان، در تعدادهای متوسط به ازای هر قالب 10 میلیون تومان و در ظرفیتها و تعداد زیاد، به ازای هر واحد 8 میلیون تومان محاسبه میشود. بمنظور تشریح کاربری و میزان یخ مورد نیازتان و دریافت آخرین قیمت های “یخساز صنعتی قالبی”، پیشنهاد میکنیم با مشاورین فنی مجموعه تجهیز گستر خاورمیانه تماس حاصل نمایید.

شماره های تماس: 02122380562 – 09128299793

دفتر مرکزی فروش: سعادت آباد، ضلع شمال غربی، چهار راه خیابان نامی، ساختمان عمارت سرو، پلاک 9، طبقه چهارم

قیمت یخساز قالبی

قیمت یخساز قالبی داخلی و وارداتی

مشخصاَ با توجه به فاکتورهایی نظیر:

 • وارداتی بودن
 • هزینه های گمرک
 • و البته نوسانات همیشگی ارز و دلار،

قیمت یخساز قالبی وارداتی به مراتب بیشتر از مدلهای داخلی است. البته این سوال بوجود می آید که: از یک دستگاه یخ ساز قالبی چه انتظاری دارید؟! و میخواهید دارای چه ویژگی هایی باشد؟!. کافیست به کاتالوگ مشخصات فنی مدلهای یخسازهای وارداتی و داخلی رجوع کنید. با آغاز کار مقایسه، مشاهده خواهید کرد که مدلهای وارداتی و داخلی به هیچ عنوان دارای تفاوت خاصی با یکدیگر نیستند و با قیمتی به مراتب کمتر، میتوان به خرید یخساز قالبی داخلی (تولید داخل) اقدام نمود.

قیمت یخ ساز قالبی خارجی

نحوه عملکرد یخساز صنعتی

عمده‌ی یخسازهای صنعتی دارای طرز فعالیت و مکانیزم نزدیک به هم هستند. بدینگونه که ابتدا آب تصفیه شده از طریق لوله های ورودی وارد دستگاه میشود. برخی از مدلهای یخساز صنعتی دارای بخشی به نام «تصفیه ساز» نیز می باشند. با استفاده از این بخش، چنانچه آب ورودی دارای املاح بیش از حد باشد و یا مناسب سلامتی نباشد، آّب از سوی دستگاه بطور خودکار تصفیه میشود. میزان آب ورودی به یخساز قالبی نیز قابل تنظیم است و این کار توسط «شیر کنترل کننده» صورت میپذیرد.

کمپرسورها گاز تبرید (گاز مبرد) را با فشار به سمت تونل انجماد و اواپراتورها هدایت میکنند. سیستم کمپرسور در واقع گاز فریون (تبرید) را در درون لوله‌ها به جریان در می آورد. در ادامه اواپراتور در نقش کمک کننده برای ایجاد تونل انجماد (فرآیند گرماگیر) ظاهر شده و ساخت یخ در دمای صفر درجه انجام میگیرد. اواپراتورها ممکن است در انواع مختلفی در دستگاه های یخساز صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

کاربردهای یخساز قالبی

کاربردهای یخساز قالبی

از دستگاه یخساز قالبی صنعتی در کاربری های بسیار گسترده ای استفاده میشود. البته بایستی بدانید که نوع، ظرفیت و فرآیند طراحی این مدل یخساز‌های صنعتی، کاملاَ مطابق با نوع استفاده و کاربری موردنظرتان خواهد بود. یعنی صرفاَ یکسری دستگاه تیپ و از پیش طراحی شده، تولید نمیشود و سفارش ظرفیتی و ابعادی هرکارفرما میتواند متفاوت باشد. برخی از موارد کاربردهای گسترده دستگاه یخساز قالبی عبارتست از:

 • کارگاه های تولیدی بچینگ بتن. (خنکسازی قطعات داغ بتن به جهت گیرش سریعتر و قدرتمندتر)
 • کشتارگاه های سنتی و صنعتی نیمه بزرگ و بزرگ
 • کارخانجات صنعتی
 • شرکتهای تولیدی بزرگ (تولیدهای انبوه)
 • لنج ها و کشتی های تفریحی
 • برخی از صنایع سنگین و نیمه سنگین
 • صنایع بسته بندی
 • ساخت مواد شیمیایی و دارویی
 • تالارهای پذیرایی و عروسی
 • مجموعه های تولیدی شیرینی جات و فرآورده های پروتئینی
 • حمل و نقل طولانی مواد فاسد شدنی
 • سازمانهای شیلات و شرکت های صیادی
 • بازارهای فروش ماهی و آبزیان
 • مجتمع ها و مغازه های بین راهی

ویژگیهای دستگاه یخساز قالبی

ویژگیهای دستگاه یخساز قالبی

مدلهای مختلف یخساز قالبی (یخساز صنعتی قالب زن) دارای مزیت‌های گسترده ای می باشند. از مهمترین مزایای انواع یخساز قالب زن میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. بهداشت بالا (به دلیل عدم دخالت مستقیم نیروی انسانی در تولید یخ)
 2. استفاده از آب تصفیه شده و تولید یخ باکیفیت
 3. تراکم و فشردگی بالا (دیرتر آب شدن یخهای تولیدی)
 4. بهره گیری از قالب های ضد زنگ و ضد اکسیداسیون
 5. عدم استفاده از قالب های فلزی (که دائماَ زنگ می زدند!)
 6. امکان استفاده در تمامی اقلیم ها و شرایط دمایی کشور ایران
 7. کاهش مصرف آب در طراحی های نوین دستگاه یخساز قالبی
 8. کاهش ابعاد و کاهش هزینه های ابتدایی تولید. (بدلیل حذف برخی از ویژگیهای با کارایی کم در مراحل طراحی؛ نظیر: مخازن آب نمک و اواپراتورهای تعبیه شده در آن، سیستمهای هم زن، تجهیزات ذوب ساز و پرکن و ستون های ساختاری)
 9. شکل ظاهری مناسب
 10. نصب راحت و بی دردسر یخساز قالبی (در تمامی ظرفیت ها)
 11. سیستم یکپارچه
 12. تابلوهای برق و کابهای برق مورد استفاده در دستگاه های قدیمی، بزرگ و پرهزینه بودند. لذا در مدلهای جدید دستگاه یخ ساز قالبی، این مشکل نیز برطرف گردیده است.

ابعاد یخ دستگاه یخساز قالبی

ابعاد یخ دستگاه یخساز قالبی

یخ های تولید شده توسط یخساز قالبی عمدتاَ با ابعاد استاندارد به طول نیم تا 1 متری می باشند. امروزه با توجه به سخت بودن حمل و نقل برخی یخهای تولید شده، این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند یخهای قالبی به ابعاد 50 (طول) * 24.5 (عرض) * 24.5 (ارتفاع) تولید کنند. همچنین با توجه به تراکم و فشردگی عالی آب منجمد شده، وزن هر قطعه این قالبهای یخی تولیدی به 25 کیلوگرم میرسد.

جنس بدنه یخساز قالبی

کارکرد 24 ساعته و مجاورت مستمر قطعات و جداره ها با آب، لزوم استفاده از متریالهای قدرتمند در ساختار یخ سازها را بیش از پیش نمایان‌تر میکند. بر همین اساس جنس بدنه اکثر دستگاه های یخساز صنعتی به شرح زیر می باشد:

جداره خارجی یخساز قالبی:

بدنه بیرونی یخسازهای قالب‌زن از جنس گالوانیزه گرم و با لایه‌ی پوشش دهنده ضد اکسیداسیون (ضد زنگ) است. گاهاَ از متریال استیل استنلس نیز در بدنه خارجی انواع یخساز صنعتی استفاده میشود. اما بایستی بدانید که بهره گیری از گالوانیزه به دلایلی همچون:

 • «قیمت مناسبتر»
 • «امکان قرارگیری لایه ضد زنگ بر روی آن» و
 • «داشتن ویژگیهای استحکامی شبیه به استیل»

رایج تر بوده و هزینه نهایی طراحی و تولید یخساز قالبی را کاهش می دهد.

قطعات یخ ساز قالبی

جداره داخلی یخساز صنعتی:

اجزاء و جداره های داخلی یخسازهای صنعتی عمدتاَ از جنس استنلس استیل می باشند. استیل متریالی است که هم بلحاظ استحکامی عملکردی فوق العاده دارد و هم امکان زنگ زدگی را به صفر می رساند. با توجه به سر و کار داشتن مداوم اجزای داخلی با آب و فضای رطوبتی، متریال استیل بی‌شک به عنوان مطمئن ترین گزینه در ساخت این تجهیزات بشمار می آید.

قالب‌های یخ نیز به همین دلیل از متریال استیل (و گاهاَ برای کاهش هزینه ها از متریال گالوانیزه) ساخته میشوند. این امر البته با توجه به درخواست و سفارش کارفرما انجام میگردد. بمنظور مستحکم تر شدن هرچه بیشتر یخساز قالبی، شاسی‌هایی با ترکیب «ناودانی و تیرآهن شانزده» نیز در ساختار این تجهیزات گنجانده میشود. مخزن تولید یخ این تجهیزات غالباَ از متریال فولاد (با لایه پوششی ضدزنگ) تولید میگردد.

اجزای تشکیل دهنده یخساز قالبی

اجزای تشکیل دهنده یخساز قالبی

تمامی تجهیزات صنعتی الکتریکی و غیرالکتریکی (مکانیکی)، از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. بهره گیری از قطعات و سیستمهای مختلف، البته باید مطابق با استانداردهای جهانی باشد. ساخت انواع یخساز قالبی نیز با استفاده از قطعات و سیستم های مکانیکی و الکتریکی متعددی میسر می باشد که از جمله‌ی آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وان یا مخزن یخسازی (عمدتاَ از جنس فولاد)
 • بدنه یخساز قالبی. (جداره های داخلی و خارجی که استفاده از متریالهای گالوانیزه و استیل در ساختشان رایج است)
 • شاسی نگهدارنده دستگاه (از جنس تیرآهن)
 • مخزن گاز تبرید
 • لوله های ورود آب
 • تیغه برش دهنده (برش و فرم دهنده‌ی یخ)
 • بخش تصفیه ساز
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • کمپرسور
 • الکتروموتور
 • مخزن نگهدارنده و…

موتورهای انواع یخ ساز قالبی

موتور یخ ساز قالبی

در انواع یخساز قالبی صنعتی عمدتاَ از دو نوع موتور «هرماتیک» و «سمی هرماتیک» استفاده میشود. هریک از این موتورها دارای ویژگیهای مربوط به خود هستند که در ادامه به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت.

 1. موتور سمی هرماتیک یخساز قالبی

  تولید یخساز قالبی عمدتاَ با استفاده از موتور سمی هرماتیک صورت می گیرد. ماندگاری بیشتر، امکان تعمیر، ایمنی بالا، استحکام و مقاومت قابل توجه، کنترل مناسب سرعت و عملکرد عالی در انواع شرایط سخت، از جمله ویژگیهای چشمگیر موتور سمی هرماتیک محسوب می شود. استفاده از موتور سمی هرماتیک، مشخصاَ میتواند به افزایش قیمت یخساز قالبی در ظرفیتهای مختلف بیانجامد.

 2. موتور هرماتیک دستگاه یخ ساز قالبی

موتورهای هرماتیک که با نام موتور پرس شده نیز شناخته میشوند، به میزان کمتری در انواع یخساز صنعتی بکار می روند. چرا که این موتورها امکان تعمیر نداشته و همچنین راندمان پایینی دارند. ضمناَ دقت عملکردی موتور هرماتیک نیز بالا نیست و ضرب آهنگ گشتاور آن نیز یکنواخت نمی باشد. قیمت پایینتر در قیاس با موتورهای سمی هرماتیک، یکی از دلایل استقبال نسبی از این موتورهاست. کاربرد اصلی این موتورها مربوط به ساخت برخی از مدلهای یخچال می باشد.

دستگاه یخساز قالبی تمام اتوماتیک

دستگاه یخساز قالبی تمام اتوماتیک

یخساز صنعتی تمامی اتوماتیک دارای ویژگی های متعددی می باشد که انجام امور را راحت می کند. کاهش نیاز به نیروی کار (بدلیل اتومات بودن کل فرآیند)، یکی از ویژگیهای مهم یخساز قالبی محسوب میشود. همچنین پس از تولید یخ و وجود یخ در مخزن، این دستگاه ها بطور اتومات خاموش میشوند تا در مصرف آب و انرژی صرفه جویی شود.

ساختار کلی یخ ساز قالبی تمام اتوماتیک، متشکل از دو قسمت:

 • پرس یخ (قالب زن) و
 • «مولد آب منجمد (یخ) به صورت هیدرولیک

می باشد که هرکدام از این بخشها دارای سیستمها و قطعات متنوعی هستند. تقریباَ برای نصب یخساز صنعتی اتوماتیک به 21 متر مربع فضا نیاز خواهید داشت. گرچه که مدل و ابعاد ساخت با توجه به خواسته های کارفرما میتواند متفاوت باشد.

نکات خرید یخساز قالبی صنعتی

خرید یخساز قالبی

خرید یخساز قالبی باکیفیت، کارآمد و با طول عمر بالا به دغدغه‌ی مهمی برای تمامی کارفرمایان تبدیل شده است. بنابراین توصیه میشود که پیش از خرید اینگونه تجهیزات، به موارد زیر حتماَ توجه داشته باشید:

 • پیش از خرید یخساز قالبی، ابتدا شرکتهای تولید کننده معتبر را شناسایی کنید. مجموعه های معتبر تولید کننده انواع یخساز صنعتی، همواره ضمانت نامه و خدمات پس از فروش عالی و معتبری را ارائه می نمایند.
 • بسته به کارکرد و میزان یخ مورد نیازتان، ظرفیت دستگاه یخ ساز را برای سفارش تعیین کنید.
 • بیاد داشته باشید که هریک از ظرفیت های 100، 200 و 500 قالبی، عمدتاَ به دو نفر پرسنل نیاز دارند. بر خلاف مدلهای تمام اتومات!
 • استانداردهای کیفی طراحی و تولید یخساز صنعتی را چک نمایید.
 • مشخصات فنی یخ ساز قالبی را در هنگام خرید بررسی کنید. درحقیقت ببینید جداره‌ها و قطعات بکاررفته در یخساز صنعتی، از چه جنسی می باشند.
 • حتماَ از ابعاد و اندازه های دستگاه آگاهی پیدا کنید؛ تا پس از خرید با دغدغه‌ی کمبود فضای فیزیکی برای نصب مواجه نشوید!
 • مواظب باشید که به سراغ یخسازهای آمونیاکی نروید. یخهای تولید شده بوسیله‌ی یخسازهای آمونیاکی امکان همراه کردن آلودگی ها را با خود دارند!

خرید دستگاه یخساز قالبی از مجموعه تجهیز گستر

مجموعه تجهیز گستر خاورمیانه در سایه الطاف الهی و اعتماد صدها مجموعه داخلی و خارجی، به غول تولید کننده انواع یخساز صنعتی (یخساز قالبی، پودری، حبه ای، یخساز پولکی و…) و انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی تبدیل شده است. اما دلیل این حجم استقبال از محصولات شرکت تجهیز گستر چیست؟!

 • قطعات هریک از دستگاه ها در نهایت دقت، کیفیت و همخوانی با اجزای کل، تولید و انتخاب میشوند.
 • طول عمر تمامی تجهیزات بسیار بالاست. علاوه بر آن گارانتی و خدمات پس از فروش طولانی مدت، دیگر خدمتی است که از سوی مهندسین تجهیز گستر خاورمیانه به تمامی مشتریان گرامی ارائه میشود.
 • تنوع در طراحی، ظرفیت و سیستم های بکار رفته و پیشرفته
 • قیمت عالی یخساز قالبی و دیگر تجهیزات صنعتی. (میتوان گفت بهترین قیمت ممکن!)
 • و نزدیک به دو دهه تجربه و حضور در سطح اول طراحی و تولید تجهیزات صنعتی

به منظور دریافت قیمت و کسب اطلاع از آخرین شرایط خرید انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی و انواع یخساز صنعتی، با کارشناسان فنی و مشاوران برجسته شرکت تجهیز گستر خاورمیانه تماس حاصل نمایید. و البته مشاوره رایگان دریافت کنید.

دفتر مرکزی فروش: سعادت آباد، ضلع شمال غربی، چهار راه خیابان نامی، ساختمان عمارت سرو، پلاک 9، طبقه چهارم

شماره های تماس: 02122380562 – 09128299793

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.