اگزاست فن

قصد داریم سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی و بخشهای مختلف آن و بالاخص خرید و طراحی اگزاست فن مناسب را مورد بررسی قرار دهیم

شاید کلمه اگزاست فن در بین تجهیزات آشپزخانه صنعتی ابتدا کمی برای شنونده نا آشنا باشد ولی با کمی جستجو به ماهیت اگزاست فن تهویه و جامعیت آن  پی ببرد، باتوجه به اهمیت تهویه آشپزخانه صنعتی و نیاز روزافزون بشر به این علم وهمچنین پیشرفتهای فراوانی که در این زمینه صورت گرفته است بر آن شدیم تا کارگروهی در راستای رفع نیاز جامعه گرد آوریم و اقدام به تولید انواع سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی و اگزاست فن نماییم.اگزاست  فن در واقع دستگاهی است که عمل مکش و دمش هوای محیطی را انجام می دهد و جزء اصلی ترین تجهیزات تهویه مطبوع به حساب می آید؛ در زیر ما اقدام به توضیح تولیدات گروه صنعتی تجهیز گستر می نماییم و انواع طراحی تهویه آشپزخانه صنعتی را تشریح خواهیم نمود. قیمت اگزاست فن با توجه به کارایی و ظرفیت اگزاست فن مشخص میشود برای استعلام قیمت بروز اگزاست فن تماس بگیرید .

انواع اگزاست فن  تهویه

 1. اگزاست فن اکسیال (محوری)
 2. اگزاست فن سانتریفیوژ(گریز از مرکز)

در زیر اقدام به توضیح انواع اگزاست فن ها و تقسیم هر یک خواهیم و در ادامه به کاربرد آنها اشاره می نماییم.

انواع اگزاست فن اکسیال یا محوری

 1. اگزاست فن اکسیال پره ملخی: این نوع اگزاست فن جریانهای گازی زیاد و با فشار پایین تولید میکندونسبتا بازده پایینی دارد.
 2. اگزاست فن تیوپ آکسیال : این نوع اگزاست فن  فشار بالاتری نسبت به اگزاست فن  پره ملخی تولید می کند و ازآن بازدهی بیشتر دارد،خروجی جریان اگزاست فن غیر یکنواخت بوده و چرخش زیادی درآن دیده می شود.
 3. اگزاست فن وین آکسیال :اگزاست فن وین اکسیال در واقع یک اگزاست فن تیوب اکسیال است که توسط تیغه هایی درخروجی،جریان گاز را تقویت کرده و انرژی جنبشی جریان را به فشار ثابت تبدیل می کند همچنین دراین اگزاست فن تهویه شکل جریان هوا یکنواخت میباشد.
اگزاست فن

انواع اگزاست فن سانتریفیوژ

 1. فوروارد(خم به جلو) : در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند، تعداد پره‌های آن در مقایسه با پره های اگزاست فن سانتریفیوژخم به عقب و شعاعی بیشتر است.
 2. بکوارد (خم به عقب) : در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ،پره ها روبه عقب ودر جهت مخالف چرخش پروانه میباشد.تعداد پره های اگزاست فن سانتریفیوژبکواردکمتر از اگزاست فن سانتریفیژفوروارد میباشدامابازدهی این نوع اگزاست فن هااز فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است
 3. پروانه شعاعی : این نوع اگزاست فن‌ تهویه نسبت به اگزاست فن‌های سانتریفیوژ ذکر شده در بالا، فشار بیشتری ایجاد می‌کنند و بیشتر برای انتقال مواد و ذرات استفاده می‌شوند

اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزاست فن سانتریفیوژ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای سیستم مدیریت تهویه آشپزخانه صنعتی است. این دستگاه‌ها حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش می‌دهند و بیشترین میزان کنترل را در  تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم می‌کند ، اگزاست فن سانتریفیوژ رایج‌ترین نوع اگزاست فن در صنعت HVAC است که در بیشتر وقت‌ها از اگزاست فن سانتریفیوژ برای جابجایی یا تخلیه هوا و سایر انواع مواد که از طریق سیستم تهویه ساختمان مورد استفاده  قرار میگیرد.

باید توجه داشته باشید که اگزاست فن اکسیال یا محوری امکان جابجایی حجم بیش‌تر هوا نسبت به اگزاست فن سانتریفیوژ رادارا میباشد البته برای مواقعی که نیاز به رانش هوا نباشد وهمچنین فشار استاتیکی کمتری وجود داشته باشد از اگزاست فن اکسیال استفاده می گردد، انواع اگزاست فن سانتریفیوژ یا استوانه ای برای تأمین فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به اگزاست فن اکسیال قدرت جابجایی حجم هوای کم‌تری دارند ، هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، بهتر است ازاگزاست فن سانتریفیوژ استفاده گردد.

اگزاست فن

نحوه انتخاب اگزاست فن مناسب

 1. حجم هوا ی که باید توسط اگزاست فن جابجا شود.
 2. فشار استاتیکی که در اثر کانال کشی ،دریچه های ورود وخروج ،دمپرها و… ایجاد میگردد.
 3. نوع کاربری و میزان الاینده ها وهمجنین اندازه ذراتی که میبایست جابجا شوند.

اطلاع داشتن ازاین موضوعات  یعنی میزان هوایی که می‌خواهید جابجا شود و نیز سطح مقاومت  وهمچنین نوع کاربری به شما کمک خواهد کرد که بهترین و مناسب‌ترین اگزاست فن سانتریفیوژ را برای استفاده خود انتخاب کنید.

تفاوت اصلی بین اگزاست فن‌های بکوارد خم به عقب و مدل‌های فوروارد خم به جلو استفاده مورد نظر آن‌ها است. پره‌های خم به عقب بیشتر برای مکش به داخل طراحی شده‌اند. فشار در پروانه ایجاد می‌شود و بدین معناست که به محفظه اسکرول حفاظتی نیاز ندارد ولی پره‌های فوروارد خم به جلو هوا را با فشار می‌رانند. این نوع فن سانتریفیوژ در زمانی که حجم بالایی از هوا باید از میان یک فضای تنگ و محدود جابجا شود، بسیار مفید است. ، فن سانتریفیوژ با پره‌های رو به جلو معمولاً به یک محفظه اسکرول تجهیز می‌شود تا دوام آن را بیشتر کند. ازآنجایی‌که فن سانتریفیوژ فشار بالایی را ایجاد می‌کند، برای کاربردهای پرفشار، ازجمله تهویه مطبوع و سیستم‌های خشک‌سازی بسیار کاربرد دارند. یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد طراحی آن‌ها این است که تمامی قسمت‌های متحرکشان در محفظه قرارگرفته‌اند. به‌علاوه، خواص کاهشی ویژه‌ای هم دارند که آن‌ها را به گزینه‌ای عالی برای سیستم‌های فیلتراسیون و آلودگی هوا تبدیل می‌کنند.

5/5 (52 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *