اگزاست فن

اگزاست فن دستگاهی جهت تهویه هوای نامطبوع و تعویض آن با هوای خنک و تمیز. قصد داریم سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی و بخشهای مختلف آن و بالاخص خرید و طراحی اگزاست فن مناسب را مورد بررسی قرار دهیم

شاید کلمه اگزوز فن در بین تجهیزات آشپزخانه صنعتی ابتدا کمی برای شنونده نا آشنا باشد ولی با کمی جستجو به ماهیت اگزاست فن تهویه و جامعیت آن  پی ببرد، باتوجه به اهمیت تهویه آشپزخانه صنعتی و نیاز روزافزون بشر به این علم وهمچنین پیشرفتهای فراوانی که در این زمینه صورت گرفته است بر آن شدیم تا کارگروهی در راستای رفع نیاز جامعه گرد آوریم و اقدام به تولید انواع سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی و اگزاست فن نماییم.

اگزاست فن در حقیقت بهترین وسیله برای کمک کردن به هود صنعتی می باشد. در حقیقت چنانچه هود صنعتی در تخلیه دود و ذرات چربی ناشی از پخت غذا نتواند به هر دلیلی وظیفه خود را به درستی انجام دهد در این صورت اگزوز فن به کمک آشپز و خدمه ایشان خواهند آمد تا با سرعت هوای آلوده و کهنه آشپزخانه و رستوران را تخلیه و هوای تازه و فرش جایگزین آن نماید.

اگزاست  فن در واقع دستگاهی است که عمل مکش و دمش هوای محیطی را انجام می دهد و جزء اصلی ترین تجهیزات تهویه مطبوع به حساب می آید.

اگزاست فن سانتریفیوژ

در زیر ما اقدام به توضیح تولیدات گروه صنعتی تجهیز گستر می نماییم و انواع طراحی تهویه آشپزخانه صنعتی را تشریح خواهیم نمود. قیمت اگزاست فن با توجه به کارایی و ظرفیت مشخص میشود. بمنظور تسریع در دستیابی به دیتای فنی بمنظور طراحی و انتخاب مدل و ظرفیت مورد نیاز و نهایتا استعلام قیمت تماس بگیرید .

انواع اگزاست فن تهویه

 1. اگزاست فن اکسیال (محوری)
 2. اگزوست فن سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

در زیر اقدام به توضیح انواع اگزاست فن ها و تقسیم هر یک خواهیم و در ادامه به کاربرد آنها اشاره می نماییم.

همانطور که در بالا انواع اگزاست فن را از لحاظ نوع و شکل پروانه معرفی کردیم ، می توانیم بگوییم جهت تخلیه هوای آشپزخانه که به علت نوع کاربری در بیشتر طول سال محیط گرم و طاقت فرسا برای پرسنل آن دارد حتما باید از اگزاست فن های قوی و مناسب برای تخلیه گرما، بوی روغن و گازهای ناشی از سوخت اجاق گازها انتخاب نمود.

بر همین اساس می توان پیشنهاد نمود که اگزوز فن های سانتریفیوز با پروانه بکوارد (Backward Curved) که در سایزها و ظرفیتهای مختلف قابل تولید است بهترین گزینه می باشد. پروانه این نوع اگزاست فن از ورق فولاد ST-37 ساخته می شود که بصورت تمام جوشی می باشد و بعد از مراحل جوشکاری بصورت دقیق با دستگاه های تمام اتوماتیک بالانس می گردد.

در ساخت بدنه این اگزاست فن نیز از همین ورق با ضخامت مناسب استفاده میگردد، در ضمن پس از مراحل برش کاری و جوشکاری تمام قطعات دستگاه با رنگ الکترواستایک پوشانده می شوند و به همین خطر جهت استفاده در فضای باز و در مجاورت باد و باران و نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

انواع اگزوز فن‎‌های محوری

 1. اگزاست فن اکسیال پره ملخی: این نوع اگزاست فن جریانهای گازی زیاد و با فشار پایین تولید میکند و نسبتا بازده پایینی دارد.
 2. اگزوز فن تیوپ آکسیال : این نوع اگزاست فن  فشار بالاتری نسبت به اگزاست فن  پره ملخی تولید می کند و از آن بازدهی بیشتر دارد، خروجی جریان اگزاست فن غیر یکنواخت بوده و چرخش زیادی درآن دیده می شود.
 3. اگزاست فن وین آکسیال : اگزاست فن وین اکسیال در واقع یک مدل از فنهای تیوب اکسیال است که توسط تیغه هایی درخروجی، جریان گاز را تقویت کرده و انرژی جنبشی جریان را به فشار ثابت تبدیل می کند همچنین در این مدل شکل جریان هوا یکنواخت میباشد.
اگزاست فن

انواع اگزاست فن سانتریفیوژ

 1. فوروارد (خم به جلو) : در این نوع اگزاست فنها سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند، تعداد پره‌های آن در مقایسه با پره های اگزاست فن سانتریفیوژ خم به عقب و شعاعی بیشتر است.
 2. بکوارد (خم به عقب) : در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ، پره ها رو به عقب و در جهت مخالف چرخش پروانه میباشد. تعداد پره های اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد کمتر از مدل سانتریفیژ فوروارد میباشد اما بازدهی این نوع اگزاست فن‌ها از فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است
 3. پروانه شعاعی : این نوع اگزوز فن‌ تهویه نسبت به اگزاست فن‌های سانتریفیوژ ذکر شده در بالا، فشار بیشتری ایجاد می‌کنند و بیشتر برای انتقال مواد و ذرات استفاده می‌شوند.

محصول پر فروش : فر دمکن برنج

اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزاست فن سانتریفیوژ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای سیستم مدیریت تهویه آشپزخانه صنعتی است. این دستگاه‌ها حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش می‌دهند و بیشترین میزان کنترل را در  تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم می‌کند ، اگزاست فن سانتریفیوژ رایج‌ترین نوع اگزاست فن در صنعت HVAC است که در بیشتر وقت‌ها از اگزاست فن سانتریفیوژ برای جابجایی یا تخلیه هوا و سایر انواع مواد که از طریق سیستم تهویه ساختمان مورد استفاده  قرار میگیرد.

باید توجه داشته باشيد که اگزاست فن اکسيال يا محوری امکان جابجايي حجم بيش‌تر هوا نسبت به نمونه های سانتریفیوژ را دارا میباشد البته برای مواقعی که نیاز به رانش هوا نباشد و همچنین فشار استاتیکی کمتری وجود داشته باشد از اگزوز فن اکسیال استفاده می گردد.

انواع اگزاست فن سانتریفیوژ يا استوانه ای برای تأمين فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به اگزور فن اکسیال قدرت جابجايی حجم هوای کم‌تری دارند ، هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، بهتر است از اگزوست فن سانتریفیوژ استفاده گردد.

عملکرد اگزوز فن :

بررسی عملکرد اگزوز فن ها و سیستم انتقال نیرو به دو صورت کلی میباشد:

 1. سیستم های غیر مستقیم فولی و تسمه
 2. سیستم های مستقیم (دایرکت درایو)

هر کدام از این روشهای انتقال قدرت از موتور به پروانه در جای خود دارای مزایا و معایبی می باشد و نمی توان یک روش را تایید دیگری را رد نمود. در مورد اینکه کدام نوع انتقال قدرت برای اگزاست فن آشپزخانه مناسب است و چه نوع سیستمی بیشتر به کار شما می آید. می بایست به مواردی از جمله حجم هوای انتقالی، میزان افت فشار استاتیکی، نوع کانال گرد یا مربع و طول مسیر کانال کشی توجه داشت.

در مواقعی که میبایست جهت تهویه محیط حجم بالایی از هوا توسط اگزاست فنها جا به جا شود، سایز هواکش، قطر پروانه و قدرت موتور به همان نسبت بزرگ می شود، که در چنین مواقعی بهترین روش انتقال قدرت جهت دستگاه اگزوست فن رستوان، سیستم انتقال قدرت بصورت غیر مستقیم یا پولی تسمه میباشد. در این موارد استفاده از روش کوبل مستقیم برای اگزاست فن موجب کاهش عمر مفید دستگاه میشود.

محصول پر فروش : ساندویچ پانل

البته باید در نظر داشت که اگزاست فنهای سانتریفوژ با سیستم انتقال قدرت فولی تسمه یا غیر مستقیم علاوه بر قیمت اولیه بالاتر نیازمند تعمیرات پیشگیرانه و نگهداری نیز هستند که البته این مورد با سرویس دوره ای و گریس کاری قابل برطرف شدن است. البته در این روش با توجه به ابعاد فولی ها و تعداد دور الکتروموتور می توان میزان چرخش پروانه و حجم هوادهی دستگاه را تنظیم کرد.

در صورت استفاده از سیستم های پولی تسمه ای در اگزوز فن ، میبایست از کاورهای محافظ در قسمت تسمه و فولی ها برای دستگاه اگزاست فن استفاده نمود ،که این کار علاوه بر محافظت از تجهیزات در مقابل عوامل طبیعی، کاربرد ایمنی نیز دارد و از ورود آسیب های جدی به تکنسین ها و کاربرانی که با دستگاه اگزاست فن سروکار دارند جلوگیری می کند.

اگزاست فن

نحوه انتخاب اگزاست فن مناسب

 1. حجم هوا ی که باید توسط اگزاست فن جابجا شود.
 2. فشار استاتیکی که در اثر کانال کشی ،دریچه های ورود وخروج ،دمپرها و… ایجاد میگردد.
 3. نوع کاربری و میزان الاینده ها وهمجنین اندازه ذراتی که میبایست جابجا شوند.

اطلاع داشتن ازاین موضوعات  یعنی میزان هوایی که می‌خواهید جابجا شود و نیز سطح مقاومت  وهمچنین نوع کاربری به شما کمک خواهد کرد که بهترین و مناسب‌ترین اگزاست فن سانتریفیوژ را برای استفاده خود انتخاب کنید.

تفاوت اصلی بین اگزاست فن‌های بکوارد خم به عقب و مدل‌های فوروارد خم به جلو استفاده مورد نظر آن‌ها است. پره‌های خم به عقب بیشتر برای مکش به داخل طراحی شده‌اند. فشار در پروانه ایجاد می‌شود و بدین معناست که به محفظه اسکرول حفاظتی نیاز ندارد ولی پره‌های فوروارد خم به جلو هوا را با فشار می‌رانند. این نوع فن سانتریفیوژ در زمانی که حجم بالایی از هوا باید از میان یک فضای تنگ و محدود جابجا شود، بسیار مفید است.

فن سانتریفیوژ با پره‌های رو به جلو معمولاً به یک محفظه اسکرول تجهیز می‌شود تا دوام آن را بیشتر کند. ازآنجایی‌ که فن سانتریفیوژ فشار بالایی را ایجاد می‌کند، برای کاربردهای پرفشار، ازجمله تهویه مطبوع و سیستم‌های خشک‌سازی بسیار کاربرد دارند.

یکی از جنبه‌های منحصر به ‌فرد طراحی آن‌ها این است که تمامی قسمت‌های متحرکشان در محفظه قرار گرفته‌اند. به‌علاوه، خواص کاهشی ویژه‌ای هم دارند که آن‌ها را به گزینه‌ای عالی برای سیستم‌های فیلتراسیون و آلودگی هوا تبدیل می‌کنند.

طراحی اگزاست فن

در طراحی اگزاست فن می بایست 4 آیتم مهم مشخص و در اختیار مهندس مشاور و یا سازنده قرار گیرد.

 • این دستگاه وظیفه کنترل میزان دود، آلاینده های چرب و گازهای سمی همچون مونواکسید کربن را بر عهده دارد.
 • در طراحی این دستگاه پرکاربرد می بایست حتما نسبت به رعایت میزان استاندارد آلایندگی هوا مطابق با استاندارد NIOSH دقت کافی نمائید.
 • در نمونه های پارکینیگی می بایست نسبت به کنترل غلظت مونواکسید کربن مطابق با استاندارد OSHA دقت نمائید.
 • در طراحی اگزوز فن می بایست نسبت به رعایت استاندارد EPA (غلظت کربن مونو اکسید کمتر از 35 ppm دقت کافی نمائید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوازم آشپزخانه صنعتی کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.