آشپزخانه های هوشمند و رستوران های متصل

امروزه کیفیت تجهیزات آشپزخانه صنعتی را نمیتوان تنها بر اساس نوع جنس و میزان دوام آنها ارزیابی نمود. بلکه فاکتورهایی نظیر میزان برنامه پذیری و البته هوشمندسازی ادوات رستورانی نیز، ملاک ارزیابی قرار گرفته‌ند. ان‌اند. هوشمند شدن تجهیزات آشپزخانه صنعتی شما، این پتانسیل را خواهد داشت که بسیاری از جنبه‌های کسب‌وکار شما را بهبود بخشد. چنانکه تجهیزات رستورانی هوشمند میتوانند از زمان آماده‌سازی سریع‌تر و بهینه سازی کارآیی انرژی دستگاه گرفته؛ تا ایمنی بیشتر، کنترل سیستم‌ها از راه دور/و نزدیک و کیفیت بهتر غذا، بر همه چیز تأثیر بگذارند.

آشپزخانه‌های هوشمند ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌کنند که آشپزخانه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند. درحقیقت آنها به تبدیل شدن فضای شما به یک رستوران متصل‌تر و مدرن‌تر، کمک میکنند. باوجود پتانسیل بسیار زیاد بستر اینترنت در مورد روند رو به رشد آشپزخانه های هوشمند، اما ما به جزئیات کاربردی‌تر و خاص‌تری در این زمینه اشاره خواهیم نمود.

آشپزخانه هوشمند چیست؟

آشپزخانه هوشمند چیست؟

آشپزخانه هوشمند به عنوان منطقه ای متشکل از تجهیزات آشپزخانه صنعتی مدرن تعریف می‌شود که تجهیزات از طریق:

 • Wi-Fi یا
 • بلوتوث

به هم و یا به گوشیهای هوشمند متصل می‌شوند. البته تجهیزات موجود در آشپزخانه های هوشمند به سایر فناوری‌ها مانند تلفن یا تبلت شما نیز متصل می‌شوند و به شما امکان می دهند وسایل را از راه دور کنترل کنید. خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی هوشمند، بطورکلی مزایایی نظیر:

 1. کنترل اضافی روی دستگاه‌ها،
 2. دریافت داده های مربوط به کارایی تجهیزات صنعتی رستوران،
 3. دریافت داده‌های مربوط به عیب یابی و خرابی قطعات سیستم الکترونیکی آشپزخانه،
 4. هشدار در صورت کم شدن یا اتمام برخی مواد غذایی (بر مبنای میزان هوشمندسازی یخچال صنعتی)
 5. دقت و ایمنی هرچه بیشتر؛ به سبب عیب یابی خودکار و کنترل از راه دور دستگاه،
 6. اتصال بسیاری از سیستم ها به شبکه جهانی اینترنت،
 7. افزایش نظم با توجه به تعبیه قابلیت آلارم بر روی تجهیزات هوشمند آشپزخانه،
 8. افزایش خروجی،
 9. کاهش هزینه های سربار

و… را برای کسب و کار رستورانی شما به ارمغان می‌آورد.

انواع تجهیزات آشپزخانه هوشمند

انواع تجهیزات آشپزخانه هوشمند

مسلماَ نمیتوان در یک مقاله‌ی محدود، به تمامی تجهیزات هوشمند آشپزخانه های صنعتی اشاره نمود. اما در ادامه سعی خواهیم داشت که شما را با مهمترین سیستمهای اسمارت آشپزی آشنا کنیم. تجهیزات آشپزخانه هوشمند در اندازه های مختلف وجود دارند و طیف زیادی از لوازم خانگی و صنعتی را در بر می‌گیرند. کنترل‌پذیری این سیستمها میتواند بسیار متفاوت از هم باشند. چنانکه یک قطعه از تجهیزات آشپزخانه هوشمند ممکن است از طریق تلفن با صدا فعال شود. قطعه‌ی دیگر از راه دور و با استفاده از ریموت‌های مخصوص، کنترل گردد. و یا دستگاه دیگر آشپزخانه هوشمند ممکن است دارای استندبای خودکار بوده و بر حسب گزارش های دمای داخلی و دیگر سیگنالها، به کار بیفتد. لازم به ذکر است که:

برخی تجهیزات هوشمند آشپزخانه صنعتی، قابلیت خودتعمیری و خودنگهداری دارند. ویژگی کلیدی دیگر در تعریف تجهیزات آشپزخانه هوشمند، قابلیت سفارشی‌سازی است. سفارشی‌سازی به شما امکان می‌دهد تجهیزات خود را به دلخواه تنظیم و برنامه‌ریزی کنید.

اما مهمترین سیستم‌های اسمارت کدامند؟! برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

اجاق گازهای ترکیبی هوشمند

اجاق گازهای ترکیبی هوشمند

یک اجاق ترکیبی هوشمند، سه روش پخت و پز را در یک دستگاه ترکیب می‌کند و آنها را به بخشی حیاتی از یک آشپزخانه صنعتی تبدیل می‌کند. ارتقاء انوع اجاق پلوپز صنعتی، لاوا استون، اجاقهای گریل و… به یک اجاق ترکیبی هوشمند، میتواند شدیداَ:

 • کارایی؛ و
 • تمرکز

را افزایش دهد و مجموعه ای از ویژگی‌های جدید را بصورت یکجا، در اختیار شما قرار دهد. اجاق‌های ترکیبی هوشمند را می‌توان از یک دستگاه راه دور روشن و خاموش کرد؛ حتی زمانی که خارج از سایت هستید. به همین دلیل، حتی میتوانید فر هوشمند خود را قبل از رسیدن به رستوران خود روشن کنید. (به این معنی که فورا آماده استفاده باشد)

درچنین حالاتی، نیاز به استفاده از نیروی انسانی مستقر بر روی دستگاه، کاهش می‌یابد.

انواع کباب پز اسمارت

بدلیل طرفداران متعدد کبابهای سنتی، احتمالاَ کباب پزهای دارای Wi-Fi به سختی جایگزین انواع کباب پز تابشی و صنعتی استیل شوند. آن هم در ایران!!. ولی بطورکلی فرآیند کباب کردن هوشمند، مدیریت آشپزخانه را ساد‌ه‌تر می‌کند و نظارت بر آن را آسان‌تر می‌نماید. بخصوص برای آندسته از کسب و کارهایی که به طور تخصصی بر روی کباب و آماده سازی همزمان صدها سیخ گوشت متمرکز هستند، وجود کباب پزهای هوشمند همانند یک نعمت واقعی خواهد بود.

درسوی دیگر، انواع گریل صنعتی هوشمند دارای پروب‌های گوشت قابل برنامه‌ریزی هستند. پروب‌های کنترل پذیر با برد کنترل دیجیتال، ارتباط برقرار می‌کنند و به شما امکان می‌دهند دمای دقیق غذای خود را از دستگاه هوشمند دیگری (موبایل، تبلت و…) مشاهده کنید. می‌توانید تلفن هوشمند یا دستگاه دیگری را با گریل صنعتی خود همگام کنید و دمای سیستم پخت گوشت را از راه دور تغییر دهید. علاوه بر این، گریل های هوشمند دارای توالی راه اندازی و خنک‌شدن خودکار هستند که باعث:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی و
 • امکان تمیز کردن آسان

خواهند شد.

قهوه ساز هوشمند

دستگاه اسپرسو ساز صنعتی یرای تهیه قهوه اسپرسوی تازه، بخشی جدایی ناپذیر از تمامی کافی شاپ‌ها بشمار می‌آید. قهوه سازهای هوشمند بسیار متنوع هستند و به صاحبان این امکان را می دهند که از روندهای جدید تهیه قهوه مطلع باشند و گزینه های جدیدی را برای اپراتورها باز کنند. اتصال Wi-Fi به قهوه سازهای هوشمند اجازه می‌دهد تا به دستگاه های تلفن همراه متصل گردند و به کارکنان هشدار می‌دهند که:

 1. قهوه آماده است؛
 2. و یا هشدارهایی در رابطه با زمانی که یک قابلمه خالی است، ارسال میشود.

برخی از قهوه سازهای هوشمند به طور خودکار دمای مخزن را در دوره‌های بیکاری کاهش می‌دهند. بدین ترتیب هم در مصرف انرژی صرفه جویی شده و هزینه‌های آب و برق کاهش می یابد. و هم موجب کاهش فشار به سیستم و قطعات داخلی دستگاه اسپرسوساز میشود. درنهایت، بسیاری از دستگاه های قهوه ساز هوشمند (دارای قابلیت Wi-Fi)، دارای یک شمارنده یکپارچه دم کردن هستند. سیستم شمارنده به شما این امکان را می دهد تا برای نگهداری پیشگیرانه آماده شوید و به‌طور دقیق لوازم قهوه را سفارش دهید.

تجهیزات برودتی مدرن آشپزخانه صنعتی

یخساز هوشمند

سیستم های متنوع تبرید، از دیگر تجهیزات عالی برای افزایش اتصال های هوشمند می‌باشند. زیرا انواع یخچال صنعتی هوشمند مجموعه ای از ویژگی های مفید را به پروژه‌های رستورانی شما اضافه می‌کنند. برخی از این ویژگیهای عبارتست از:

 1. بررسی‌های منظم برای نیاز به تعمیر و خود نگهداری. (چنین سیگنال های هشداری، شما را آگاه میکند تا از فاجعه جلوگیری کنید)
 2. محتویات یخچال را از خطای تجهیزات در امان نگه می‌دارد.
 3. خاموش و روشن سازی یخچال را از راه دور ممکن می‌سازد.
 4. برخی از سیستم‌های یخچال هوشمند، قادر به ارائه سیگنال هشدار در صورت کم‌شدن یا اتمام مواد غذایی می‌باشند.
 5. دارای دوربین های داخلی برای رویت مواد غذایی درون یخچال هستند. (این ویژگی بخصوص در هنگام خرید و رویت مواد غذایی داخل یخچال از راه دور، بسیار کارآمد می‌باشد)
 6. ضمناَ میتوانید از دغدغه های مربوط به قرارگیری مواد غذایی خاص در طبقات مختلف فریزر صنعتی خلاص شوید. زیرا در بخش داده‌ها، میتوانید عنوان مناسب برای هر طبقه از فریزر صنعتی را وارد نمایید.

یخچال های هوشمند همچنین به شما می گویند دقیقا چه زمانی قطعات باید تعویض شوند و از تعویض زود یا دیر قطعات جلوگیری خواهند کرد. به‌راستی چه امکاناتی هیجان انگیزتر از این؟!

نکته: انواع دستگاه‌هایی نظیر: دستگاه یخساز صنعتی (اعم از یخساز پولکی، حبه‌ای، قالبی و…)، مینی فریزرها، سردخانه صنعتی، یخ در بهشت ساز و… را میتوان در لیست تجهیزات برودتی آشپزخانه صنعتی مشاهده نمود. اما معمولاَ پیشرفت های مرتبط با هوشمندسازی، ابتدا بر روی یخچال‌های صنعتی پیاده‌سازی میشود.

ماشین ظرفشویی صنعتی هوشمند

ماشین ظرفشویی صنعتی هوشمند

پای هوشمند سازی امروزه به طراحی انواع ماشین ظرفشویی صنعتی و خانگی نیز باز شده است. چنانکه اتصال اینترنتی ماشین ظرفشویی هوشمند، تضمین می کند که بیشترین بهره را از این تجهیزات خود ببرید. گزارش کد خطا و وضعیت دستگاه، معمولاَ دو شرایط را برایتان تشریح خواهد کرد:

 1. اولاَ این امکان را می دهد که بر سلامت تجهیزات خود نظارت داشته باشید؛ و
 2. ثانیاَ اطمینان حاصل کنید که ماشین ظرفشویی تجاری شما همیشه با حداکثر کارایی کار می کند.

علاوه بر این، سایر ویژگی‌هایی مانند گزارش دما و تجزیه و تحلیل استفاده، تصویر واضحی از نحوه‌ی استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی در محل را به شما ارائه میدهد. همچنین با استفاده از دیتاهای ماشین ظرفشویی هوشمند، میتوانید برای نحوه تمیز کردن ظروف خود برنامه‌ریزی کنید. زیرا کارشناسان در تلاشند تا سیستمهای شستشوی ترکیبی را بر روی ظرفشورهای هوشمند پیاده‌سازی نمایند.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا (IoT)  شبکه ای از اشیاء فیزیکی است که همگی به نوعی به هم متصل هستند. این اشیاء دارای حسگرها و نرم افزارهایی هستند که برای نظارت و انتقال داده ها به دستگاه های دیگر طراحی شده‌اند. اینترنت اشیا به کل شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند و داده‌ها را بین یکدیگر انتقال دهند و امکان دسترسی از راه دور را فراهم کنند. ضمن اینکه اینترنت اشیا می‌تواند ابزارهای مورد نیاز برای خودکارسازی وظایف را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد. درحالی که به طور همزمان داده‌ها و اطلاعات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد که کسب‌وکارها می‌توانند از آن برای بهبود خدمات خود استفاده کنند.

طراحی و تولید انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارای wi fi در همین راستا صورت پذیرفته است.

اینترنت اشیا در صنایع غذایی

اینترنت اشیا در صنایع غذایی

جنبش اینترنت اشیا در حال ادغام در حوزه های مختلف زندگی است و در حال تبدیل شدن به یک روند اصلی در صنعت خدمات غذایی است. اینترنت اشیا در صنایع غذایی، فهرست بلندبالایی از مزایای مثبت برای رستوران ها را به همراه دارد. بطوریکه این جنبش پتانسیل تغییر این صنعت را برای همیشه دارد.

ارتقاء آشپزخانه‌های صنعتی به آشپزخانه هوشمند، باعث می‌شود رستوران‌ها راحت‌تر به هدف اصلی خود یعنی ارائه غذا و خدمات باکیفیت به مشتریان و کنترل هرچه بیشتر تجهیزات دست یابند. با وقوع:

 • پیشرفت تکنولوژی و
 • توسعه تجهیزات آشپزخانه هوشمندتر،

جنبش اینترنت اشیا تاثیر بیشتری بر صنایع غذایی خواهد داشت. بعنوان مثال انواع اوپنهای lcd را در نظر بگیرید که متصل به وای فای هستند و فرد در بیرون از خانه و به کمک گوشی هوشمند، میتواند پیام هایی را به اعضای خانه بفرستد که توسط نمایشگر میزها و پیشخوان‌های هوشمند خانه، قابل مشاهده باشد.

صفحه پیشنهادی: خرید دستگاه مرینیتور

مزایای اینترنت اشیا برای آشپزخانه هوشمند

مزایای اینترنت اشیا برای آشپزخانه هوشمند

ایجاد یک آشپزخانه هوشمند که از طریق اینترنت اشیا به هم متصل می‌شود، مزایای زیادی دارد و به رستوران سنتی شما کمک میکند تا به رستورانی جامع‌تر تبدیل شود. برخی از اپراتورها ممکن است نسبت به هزینه یا تلاشی که باید برای ایجاد یک آشپزخانه متصل انجام شود، محتاط باشند. اما در بیشتر مواقع نکات مثبت بسیار بیشتر از موارد منفی است. اگر در حال ایجاد یک آشپزخانه هوشمند در رستوران خود هستید، در اینجا برخی از مزایایی وجود دارد که می‌توانید انتظار داشته باشید از آنها لذت ببرید:

ایمنی

سنسورهای موجود در تجهیزات آشپزخانه هوشمند بر عملکرد نظارت می‌کنند. چنانکه به شما کمک می‌کنند تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در وسایل شما وجود ندارد. تجهیزات به طور خودکار اپراتورها را در صورت:

 • بروز مشکلات عملکردی؛
 • یا نقص عملکرد تجهیزات

در جریان قرار میدهند و تضمین می کنند که هیچ حادثه‌ای در تهیه غذا رخ نمیدهد. علاوه بر این، اتصال تجهیزات هوشمند به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا از راه دور خاموش شوند. به‌این معنی که در موارد نادر نقص، فرآیندها می‌توانند فوراً لغو شوند. و یا باز بودن شیر گاز اجاق ها و دیگر دستگاه‌ها را چک نمایند و درصورت لزوم، منبع انرژی را قطع کنند.

افزایش کارایی تجهیزات آشپزخانه صنعتی هوشمندسازی‌شده

افزایش کارایی تجهیزات آشپزخانه صنعتی هوشمندسازی‌شده

تجهیزات آشپزخانه هوشمند، مصرف انرژی، مصرف آب و دمای پخت و نگهداری خوراک مختلف را کنترل می‌کنند. بطوری که دستگاه‌ها در سطوح بهینه کار کرده و هزینه های تعمیر و نگهداری و سربار کاهش می‌یابد. برخی از تجهیزات، خود به خود مشکلات را تشخیص می دهند؛ و به طور خودکار قطعات تعمیر و نگهداری را سفارش می‌دهند و روند تعمیر را تسریع می‌بخشند.

سهولت عملیات های آشپزی

به‌لطف پیشرفته‌تر بودن فناوری، بیشتر تجهیزات آشپزخانه هوشمند نسبت به همتایان قدیمی‌تر خود راحت‌تر کار می‌کنند. تجهیزاتی مانند اجاق های صنعتی را می‌توان با دستور العمل ها و تنظیمات دما کدگذاری کرد. درنتیجه شرایط پرسهولتی برای تجهیزات هوشمند بوجود می‌آید که با لمس یک دکمه، کار کنند. اگر قصد استخدام کارگران جوان را دارید یا با کمبود نیروی کار مواجه هستید، تجهیزات آشپزخانه هوشمند می تواند به کاهش زمان آموزش مورد نیاز برای کارمندان جدیدتر کمک کنند. ضمن اینکه میتوانید از راه دور، بر عملکرد کارکنان جدید نیز نظارت داشته باشید.

ثبت سوابق با تجهیزات آشپزی اسمارت

مدلهای مختلف تجهیزات آشپزخانه هوشمند مانند فر و یخچال صنعتی به فضای ابری متصل می‌شوند و داده های زنده مانند:

 • دمای فعلی؛ و
 • فرآیند و مدت زمان پخت یا نگهداری خوراک

را ارائه می دهند. استخراج این سوابق و داده ها به شما این امکان را میدهد که غذای در حال پخت را همیشه کنترل کنید. همچنین این داده‌های ذخیره شده به پیگیری آنچه سفارش داده شده و آنچه پخت می‌شود، کمک می کند. درنتیجه به صاحبان رستوران‌ها و اپراتورها کمک میشود تا تصمیمات تجاری آگاهانه تری بگیرند.

اهمیت بهینه‌سازی سرعت WIFI بر کارکرد تجهیزات هوشمند رستوران

اگر قصد دارید از یک آشپزخانه هوشمند استفاده کنید، باید سرعت وای فای تاسیسات خود را بهینه کنید تا از تجهیزات آشپزخانه هوشمند خود بطور کامل بهره ببرید. مشکلات وای فای و اتصال می تواند باعث اختلال در عملکرد لوازم هوشمند آشپزخانه شما شود و کارایی آشپزخانه را کاهش دهد. ضمن اینکه در بزنگاه‌های مهم که نیاز به کنترل از راه دور تجهیزات هوشمند خود دارید، سرعت اینترنت اشیا تعیین کننده خواهد بود. (مثلاَ غذایی بر روی اجاق در حال سوخت باشد و یا شیر گاز اجاق صنعتی مدتهاست که باز است و نیاز به کنترل دقیق و لحظه‌ای تجهیزات خود دارید!!)

انجام چند مرحله برای تقویت اتصال در کسب و کار، به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که همه دستگاه‌های متصل به وای فای شما به خوبی کار خواهند کرد. همچنین سرعت اینترنت باید بگونه‌ای باشد که توان برقراری ارتباط میان تأسیسات خود را در هرلحظه‌ای داشته باشید.

نحوه بهینه سازی سرعت اینترنت اشیا در رستوران‌ها

سیستمهای هوشمند رستوران

برای بهینه سازی سرعت وای فای در خانه و کسب و کار خود، روش‌های زیر را امتحان کنید:

 1. ارتقاء روتر:

ارتقاء روتر بی سیم به یک مدل جدیدتر، به بهبود اتصال کمک میکند. برخی از ویژگی های روترهای جدید شامل برد Wi-Fi  بهتر و سیگنال قویتر است.

 1. Alter Router Placement:

مکان روتر مهم است. زیرا روترها برد و ظرفیت محدودی دارند. قرار دادن روتر در نزدیکی تجهیزات آشپزخانه هوشمند متصل و حذف موانع سیگنالهای مخرب احتمالی، سرعت اینترنت را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

 1. تقویت آنتن روتر برای خدماتدهی بهتر به تجهیزات هوشمند آشپزخانه:

به‌جای ارتقاء کل روتر خود، از یک آنتن خارجی برای تقویت سیگنال استفاده کنید. آنتن‌های خارجی، سیگنال روتر را تقویت می‌کنند و همچنین دامنه Wi-Fi برای اتصال با دستگاه‌ها را افزایش می‌دهند.

 1. ادغام توسعه دهنده‌ها / تکرار کننده‌ها:

برای رستوران‌ها و آشپزخانه های صنعتی، ادغام توسعه دهنده‌های Wi-Fi در شبکه شما بهترین راه برای گسترش دامنه Wi-Fi  است. توسعه‌دهنده‌های Wi-Fi سیگنال روتر شما را تقویت می‌کنند و کمک میکنند تا دامنه آن را به تمام گوشه‌های رستوران خود گسترش دهید.

 1. به‌روز رسانی سیستم عامل:

روترها نیز مانند دستگاه‌های شما دارای نرم افزاری هستند که به‌کمک آن اجرا میشوند. به‌روز نگه داشتن سخت افزار روتر راهی عالی برای اطمینان از به حداکثر رساندن سرعت و امنیت شبکه است. (امنیت شبکه برای عدم نفوذ هکرها به تجهیزات هوشمند آشپزخانه الزامیست)

 1. استفاده از آداپتورهایPowerline :

آداپتورهای Powerline به عنوان ابزاری برای محدود کردن بار روی پهنای باند شبکه عمل می‌کنند. سیم کشی اصولی دستگاه‌هایی که با اتصال به روتر شما مشکل دارند، شرایطی را بوجود می‌آورند تا سرعت دستگاه‌ها را افزایش دهید و همزمان فشار روی پهنای باند را محدود کنید.

مجموعاَ ارتقاء اینترنت برای بهبود اتصال، راه فوق العاده‌ای برای بهبود کارایی و کیفیت آشپزخانه شما است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *