مزایای توپ خشک کن در تجهیزات لاندری

توپ خشک کن، یکی از جدیدترین محصولات کمکی برای امور شستشو در تجهیزات لاندری بشمار میرود که باتوجه به مزایای جالب توجه و استفاده بسیار ساده، از محبوبیت زیادی بهره می‌برد. البته پیش از توضیح تخصصی توپ های خشک کن، بایستی بدانید که از یکسو بسیاری از کاربری‌های رستورانی/خدماتی و هتلها، دارای حجم زیادی از پارچه، پرده، پتو، ملحفه، لباس و… هستند. و ازسوی دیگر شستشو و خشک‌سازی مداوم این لوازم، اهمیت وجود تجهیزات لاندری را بیش از پیش اثبات میکند. بنابراین بسیاری از کارشناسان، تجهیزات لاندری را به عنوان زیرمجموعه ای از تجهیزات آشپزخانه صنعتی بشمار می‌آورند.

توپ های خشک کن اگرچه بلحاظ خدمات رسانی سریع به واحدهای لاندری و کاربری های خدماتی، قابل قیاس با کارایی انواع دستگاه خشک کن صنعتی نیستند. ولی برای بکارگیری در خانه‌ها و واحدهای تجاری/اداری با میزان خدمات رسانی پایین، گزینه‌ای قابل تأمل خواهند بود. چراکه هم زمان خشک کردن نسبتاَ سریعی داشته و هیچگونه مصرف انرژی را در پی ندارد. و هم علاوه بر قابلیت استفاده‌های متعدد، هیچگونه هزینه های نگهداری را متوجه به کارفرمایان و خانواده‌ها نخواهد کرد.

آیا توپ خشک کن هم جزء تجهیزات لاندری است؟

کاربرد توپ خشک کن در تجهیزات لاندری

درحقیقت هریک از لوازم و تجهیزاتی که بصورت جانبی، مکانیکی و الکتریکی بر فرآیند شستشوی البسه و انواع پارچه موثر باشند، در زمره‌ی تجهیزات لاندری جای میگیرند. بنابراین توپ های خشک کن را نیز میتوان تا حدودی در دسته‌ی ادوات شستشو و رختشویخانه قرار داد. با این تفاوت که:

تجهیزات لاندری صنعتی، همواره به ارائه‌ی خدمات مکانیزه برای حجم‌های کاری بالا و انجام سریع امور، معروف هستند. این درحالیست که توپ های خشک کن البسه، نه عملکردی مکانیزه داشته و نه دارای طراحی صنعتی هستند. بلکه فقط به عنوان یک وسیله‌ی جانبی موثر در فرآیندهای لاندری و رختشویخانه، درون خشک کن‌ها مورد استفاده قرار میگیرند.

تجهیزات لاندری شامل چه مواردیست؟

آشنایی عمومی با تجهیزات لاندری

معمولاَ در لیست تجهیزات لاندری شرکت های معتبر ایرانی همانند گروه صنعتی تجهیز گستر خاورمیانه، میتوان به ادواتی نظیر:

 • ماشین لباسشویی صنعتی،
 • اتو پرس صنعتی،
 • خشک کن صنعتی،
 • قفسه‌های آبچکان البسه،
 • دستگاه های آبگیر صنعتی،
 • دیگ بخار،

و… اشاره داشت. بطورکلی در رابطه با عملکرد هریک از این دستگاه ها میتوان گفت که البسه و ملحفه‌های کثیف ابتدا در ماشین لباسشویی های قدرتمند و صنعتی (در ظرفیت های بالا برای شستشوی مقادیر زیادی از پارچه)، مورد شستشو قرار می‌گیرند. سپس در خط بعدی واحد لاندری، از آبگیر های صنعتی برای گرفتن کامل آب لباس های خیس استفاده میشود. آبگیرهای تجاری قادرند تا لباس ها را کاملاَ آبگیری کرده و موجب تسریع در فرآیند خشک‌سازی و البته عدم دفرمگی لباس ها و پارچه ها شوند.

در ادامه هریک از انواع لوازم پارچه ای، نظیر:

 • البسه،
 • پتوها،
 • پرده،
 • ملحفه‌ها و عناصر پارچه ای دکوری،
 • یونیفورم ها

و غیره، به دستگاه خشک کن صنعتی انتقال می‌یابند. درون دستگاه خشک کن صنعتی، آبگیری نهایی و خشک‌سازی کامل لباسها صورت می پذیرد. معمولاَ توپ های خشک کن در این مرحله و در درون دستگاه‌های خشک‌کن، قرار داده میشوند. نصب اتو پرس صنعتی، یکی دیگر از اقدامات لازم برای تکمیل خط واحد لاندری می‌باشد. بخاطر داشته باشید که در هتلها، رستورانها و مجتمع های اقامتی / تفریحی، «نظم و پاکیزگی» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. بنابراین با بکارگیری اتو پرس صنعتی، قابلیت از بین بردن چین و چروکها و اتوکشی انواع پارچه و ملحفه‌ها فراهم میشود. آنهم با ساده ترین مکانیزم عملکردی و میران بازدهی بالا.

تفاوت توپ خشک کن و دستگاه خشک کن صنعتی

مشخصاَ یک‌دنیا تفاوت بنیادین را میتوان میان «توپ های خشک کن» و «دستگاه خشک کن صنعتی» تشخیص داد. اما مهمترین نکته اینجاست که این توپها به عنوان یک وسیله‌ی جانبی برای خشک کن‌های صنعتی کاربرد دارند؛ و نه به جای آنها. بطوریکه باید به همراه پارچه‌های نمدار و بصورت دسته ای، به درون خشک کن‌ها ریخته شوند. (تا فرآیند خشکسازی، تسریع یابد)

بلحاظ ساختاری نیز، این دو تجهیز به هیچ عنوان قابل قیاس نیستند. زیرا به همان میزان که توپ های خشک کن پشمی و پلاستیکی دارای هیچگونه قطعه و ویژگی ساختاری نیستند، دستگاه‌های خشک کن بمبتنی بر ویژگیهای متعددی همچون:

 • ظرفیتهای مختلف،
 • استفاده از قطعات مختلف الکتریکی و مکانیکی و کنترل‌پذیری،
 • سیستم های گرمایش مختلف

و… طراحی و تولید میشوند. قابل ذکر است که خشک کن های صنعتی از انواع سیستم های گرمایشی:

 • بخاری هیتری،
 • برقی،
 • و گازی

بهره میگیرند که هریک دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد. بعنوان مثال در خشک‌کن‌های گازی، امکان تغییر رنگ ملحفه‌های سفید (رو به زردی) وجود دارد. ضمن اینکه بافت پارچه‌ها نیز بدلیل وارد آمدن حرارتهای شدید و مستقیم، همواره در معرض تضعیف قرار دارند. خشک‌کن های بخاری نیز اگرچه به بافت پارچه ها و البسه هیچگونه آسیبی وارد نمیکنند. اما به جهت راه اندازی، پر دردسرتر بوده و به نصب دیگهای بخار احتیاج دارند.

هدف و مزایای توپ های خشک کن

هدف از استفاده از توپ خشک کن در خشک کن صنعتی لباس

توپ های خشک کن سالهاست که با افزایش اعتبارشان، شستن و خشکسازی لباس ها را آسان‌تر می کنند. درواقع این توپ‌ها میتوانند برای انواع کاربری هایی نظیر:

 • آشپزخانه های صنعتی،
 • رستوران‌ها،
 • هتلها،
 • بیمارستانها و مراکز درمانی،
 • آسایشگاه‌ها،
 • پادگانها و…

که هرروزه حجم زیادی از لباسها، پتو، رواندازها و… در آنها نیاز به شستشو دارند، کارایی داشته باشند. همان‌قدر که برای من شگفت‌انگیز است، هنوز افراد زیادی هستند که واقعاً نمی‌دانند توپ‌های خشک‌کن چیست؛ و یا چرا می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. بنابراین امروز فهرستی از مهمترین مزایای استفاده از توپ‌های پشمی خشک‌کن (هنگام خشک کردن لباس‌های شسته‌شده) را به همراه چندین نکته و ترفند، برای شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت.

توپ های خشک کن که معمولاً به صورت مجموعه ای عرضه می شوند، به گونه ای طراحی شده‎اند که همراه با لباس های خیس وارد خشک‌کن شما شوند. همانطور که آنها با لباس ها و ملحفه های شما می چرخند، حفره هایی از هوا بین اقلام و لایه های پارچه ایجاد می کنند. امری که به تسریع در فرآیند خشک شدن پارچه های شما کمک می کند. اما دقیقا چه چیزی توپ های خشک کن را از چیزی سنتی تر مانند ورق های خشک کن، متمایز خواهد کرد؟؟. برای آشنایی با بسیاری از مزایای منحصربفرد آنها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

6 مزیت شگفت انگیز استفاده از توپ خشک کن

زمان خشک شدن سریعتر

همانطور که توپ های خشک کن در اطراف خشک‌کن شما می چرخند، اقلام پارچه ای را جدا می کنند و حفره هایی از هوا ایجاد می‌نمایند. این محفظه‌های هوا، موجب بهتر شدن گردش جریان هوا در سراسر خشک‌کن میشوند. فلذا می‌توانند به خشک‌کردن لباس‌های شما تا 25 درصد سریع‌تر از حالت بدون توپ‌های خشک‌کن کمک نمایند!!.

صرفه‌جویی در انرژی با توپ خشک کن

صرفه‌جویی در انرژی با توپ خشک کن

همواره در کاربری‌های صنعتی و رفاهی، صرفه جویی در انرژی به معنای صرفه جویی قابل توجه مالی است. وقتی لباس‌های شسته‌شده سریع‌تر خشک می‌شوند، این بدان معناست که خشک‌کن شما انرژی کمتری مصرف می‌کند. و این یک مزیت است که هم برای محیط‌زیست و هم برای کیف پول شما، خبر خوبی است!

قبض برق ماهانه شما، تنها جایی نیست که توپ های خشک کن بتوانند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کنند. شما همچنین در هزینه‌های سالانه‌ی خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. زیرا برای حدوداَ سه سال نیازی به خرید ورق خشک کن دیگری ندارید. طبق جدول داده های «NPS»، یک خانواده آمریکایی به طور متوسط حدود 300 بار در سال، کار خشکسازی لباس های شسته شده را انجام می دهد. از طرفی طول عمر توپ های خشک کن، حدود 1000 بار است. بنابراین با تقسیم 1000 بار عمر مفید بر میانگین 300 بار مصرف سالیانه، میتوان از این توپها برای حدوداَ 3 سال و 3 ماه استفاده نمود.

داشتن لباسهای نرم در پایان خط لاندری

یکی دیگر از مزایای بزرگ توپ های خشک کن این است که به صورت دستی پارچه ها را نرم می کنند. یعنی بدون هیچ گونه مواد شیمیایی یا افزودنی. جالب است بدانید اصطکاکی که پشم نمدی در حین چرخیدن توپ‌ها با مقدار زیادی لباس ایجاد می‌کند، به:

 • صاف شدن ملایم الیاف زبر و
 • نرم شدن پارچه ها،

کمک می کند. مسئله ای که نه تنها پوشیدن لباس های شما را راحت تر می نماید. بلکه می تواند به ماندگاری لباس ها و کتانی شما نیز کمک کند. نرم کننده های پارچه (هر دو نوع مایع و آنهایی که در ورقه های خشک کن تزریق می شوند، با قرار دادن یک لایه نازک از نرم کننده های شیمیایی بر روی پارچه، کار می کنند و بدین صورت این لایه ها می توانند در طول زمان ایجاد شوند. ایجاد حالت نرم کنندگی پارچه به خصوص در مورد حوله ها، بسیار مشکل ساز است. زیرا توانایی آنها را در جذب آب به شدت کاهش خواهد داد. درحالیکه با استفاده از توپ های خشک کن، حوله ها هم به خوبی نرم شده؛ و هم مشکل آبگیری (خشک شدن) آنها حل میشود.

چروک کمتر با توپ خشک کن

البسه و دیگر لوازم پارچه‌ای پس از شستشو و خروج از ماشین لباسشویی صنعتی، وارد مرحله‌ی آبگیری میشوند. تجهیزات توپ خشک کن برای جلوگیری از چین و چروک در پارچه ها، به ویژه در هنگام خشک کردن بارهای کوچکتر مفید هستند. توپ‌های خشک‌کن به جدا کردن اقلام در حین چرخش کمک می‌کنند. درنتیجه احتمال گیر افتادن هر چیزی در کناره‌های درام خشک‌کن را برای مدت طولانی کاهش می‌دهند. بیاد داشته باشید که:

حرکت هرچه بیشتر اقلام در دستگاه خشک‌کن صنعتی، زمان کمتری را برای ایجاد چین و چروک بوجود می‌آورد. مزیتی که با استفاده از مجموعه‌ی توپ های خشک کن، میتواند میسر شود.

نویز کمتر در خط لاندری

نویز کمتر در خط لاندری با استفاده از توپ خشک کن

بسیاری از لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه صنعتی، دارای جایگزین های مختلفی بلحاظ:

 • کارایی،
 • ظرفیت،
 • جنس بدنه

و… هستند. درحالی که واقعاً هیچ توپ خشک کن جایگزینی وجود ندارد که به اندازه پشم، آرام بوده و کارایی جذب بالایی داشته باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگرچه تقریباً هر جسم کروی از نظر تئوری، می تواند به جدا کردن اقلام در خشک کن شما کمک کند تا سریعتر خشک شوند. ولی اکثر آنها در حین انجام این کار، یک راکت عظیم (توده‌ی بزرگتر و مانع شونده) می سازند!

حال این سوال بوجود می‌آید که آیا نمیتوان از اجسام کروی غیرپشمی نیز برای این کار استفاده نمود؟!. جایگزین‌هایی مانند توپ‌های پلاستیکی خشک‌کن و توپ‌های تنیس، هنگام پرش در داخل خشک‌کن سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. پرواضح است که بهترین توپ های خشک کن، توپهایی از جنس پشم نمدی هستند. زیرا:

 • از یکسو سفت، جهنده یا سنگین نیستند.
 • و از سوی دیگر، ماده ایده آلی هستند که بدون آسیب رساندن به یک درام فلزی، میتوانند به راحتی بچرخند و به افزایش سرعت فرآیند خشک‌شدن لباس ها کمک کنند. ضمن اینکه توان ذخیره‌ی اسانس معطر در بافت خود و انتقال به پارچه‌ها را نیز دارند.

عطر طبیعی توپ های خشک‌کن

عطر طبیعی توپ های خشک‌کن

نهایتاَ بعنوان مزیت پایانی، میتواند به توان این توپها در انتقال بوی خوش به البسه و ملحفه‌ها اشاره داشت. به‌بیان دیگر توپ های خشک کن پشمی، سیستم تحویل عالی برای انتقال عطرهای طبیعی به لباس‌های شما هستند. ورق های خشک کن سنتی به رایحه های مصنوعی متکی هستند. اما با استفاده از توپ های خشک کن پشمی، می توانید تنها با چند قطره از:

 • اسانس،
 • عطر
 • یا ترکیب روغن مورد علاقه خود،

بوی خوبی به لباس های خود بدهید. نکته جالب اینجاست که اخیراَ برخی از روغن‌های مخصوص معطر و دو کاره، برای همین امر تولید شده‌اند. چنین روغن هایی، هم به افزایش عمر طبیعی توپها کمک می کنند. و هم با رایحه‌ی بی نظیر خود، باعث میشوند تا لباسها و ملحفه با بوی بهشتی از دستگاه های خشک کن خارج شوند. (برای این موارد نیز کافیست فقط چند قطره از روغن موردنظر را به توپ های خشک‌کن اضافه کنید)

نحوه استفاده از توپ های خشک کن پشمی

استفاده از توپ های خشک کن، اصلا و ابدا پیچیده نیست. بلکه کافیست فقط چند عدد از آنها را به همراه لباس‌های خیس خود، به داخل خشک کن بیندازید!. تولید کنندگان این توپ‌ها پیشنهاد میکنند که معمولاً از چهار تا شش عدد در یک زمان استفاده نمایید. (نزدیک به چهار عدد توپ برای بارهای متوسط؛ و نزدیک به شش عدد برای بارهای بزرگ).

برای کسانی که در آب و هوای خشک زندگی می کنند و با تجمع ساکن در در دستگاه خشک کن صنعتی و خانگی خود دست و پنجه نرم می کنند، توصیه میشود:

 • ابتدا گلوله های خشک کن خود را در آب خیس کنند.
 • سپس قبل از قرار دادن آنها در خشک کن، رطوبت اضافی را با فشار خارج نمایند.

چنین اقدامی به حفظ رطوبت کافی در خشک‌کن شما کمک می کند تا بدون افزایش زمان خشک کردن کلی، از بروز مشکلات ساکن ماندن جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که توپ های خشک کن پشمی، ساخته شده از 100% پشم ارگانیک نیوزیلندی هستند. گلوله‌هایی که غالباَ با ترکیب رنگارنگ و همراه با یک کیسه نگهداری بند کشی پنبه ای، عرضه میشوند.

گاهاَ نیز این توپها در قالب یک کیت کامل، قابل تهیه می‌باشند. کیت‌های دستی مربوطه با نام «کیت لباسشویی و خشک‌کردن» معروف هستند. درون این کیتها، مجموعه ای از توپ های خشک کن پشمی، یک بطری مخلوط روغن معطر و اسانس‌های التقاط یافته‌ی «نعناع و مرکبات» گنجانده شده است.

نکته: توپهای خشک‌کن در انواع ماشین ظرفشویی صنعتی خشک کن دار، هیچگونه کاربردی ندارند. به‌عبارتی تماماَ فقط به فرآیند خشکسازی پارچه ها، مربوط می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *