تهیه غذاهای جذاب با وافل ساز صنعتی

دستگاه وافل ساز صنعتی سالهاست که به اجزای لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی (تجهیزات فست فود) پیوسته است. اما موفقیت و محبوبیت هرچه بیشتر وافل میکر را میتوان به روی آوردن کارشناسان غذایی و سرآشپزان حرفه ای برای پخت بیکن با این تجهیزات، مربوط دانست. چنانکه بسیاری از سرآشپزان امروزه شیفته دستور العمل های وافل ساز هستند و فارغ از تهیه‌ی نان‌های وافلی، به سراغ طبخ انواع غذاهای ترکیبی با این دستگاه ها نیز می‌روند!!.

درحقیقت چه کسی می دانست که یک وافل ساز ساده می تواند اینقدر همه کاره باشد؟!. البته که تمامی خوراک‌های کافی شاپی را نمیتوان با این دستگاه ها به خوبی طبخ نمود و مشخصاَ شاهد درجات مختلف موفقیت خواهیم بود. ولی نمیتوان از ویژگیهای متنوع و جذاب وافل‌میکرها به سادگی گذشت. بخصوص آنکه شستشو و تمیزسازی این تجهیزات نیز بسیار راحت و آسان است.

تهیه غذا با وافل ساز؟

تهیه غذا با وافل ساز

چرا غذاها را در دستگاه وافل ساز درست کنیم؟. خب خوشحالیم که شما نیز برای پاسخ به این سوال، در حال مطالعه‌ی این محتوای تخصصی و البته خوشمــــزه هستید. از آنجایی که وافل سازها حرارت را به دو طرف غذا به طور همزمان اعمال می کنند، بنابراین شما اغلب می توانید آنها را سریعتر از حد معمول بپزید. بطوری که نان وافل تنها در مدت 60 ثانیه آماده خواهد شد. همانطور که پیشتر نیز عنوان نمودیم، دلیل دیگری که ممکن است بخواهید با دستگاه وافلساز آشپزی کنید این است که تمیز کردن آن نسبت به روش های استاندارد آسان‌تر است. مخصوصاً اگر یکی از این دستگاه‌ها را با بشقاب های قابل جابجایی داشته باشید.

در نهایت، پختن غذاها در دستگاه وافل میکر (Waffle Maker) یک سرگرمی ساده است. و گاهی اوقات این تمام دلیلیست که شما به آن نیاز دارید. ازسویی کافی شاپ ها همواره به دنبال ارائه‌ی غذاهایی با طعم های جالب و خاص و البته ظاهر بسیار جذاب و گیرا هستند. درهمین زمینه باید گفت که:

وافل سازها در سریعترین زمان ممکن میتوانند نان‌هایی را با اشکال و طرحهای مختلف ارائه دهند. درواقع بسته به قالب دستگاه وافل میکر، میتوانید شاهد خروجی های مختلفی شبیه به طرحهای: مربعی، دایره ای، گرید، لوزی، درخت کاج و حتی ماهی باشید!.

حالا وقت آن است که انواع افزودنی‌های خوشمزه مانند شکلات، وانیل، بستنی و… را به آن اضافه کنید. بنابراین بدون هیچ مقدمه‌ دیگری، به سراغ 15 غذایی که می توانید (و باید!) در وافل‌میکر خود درست کنید، می‌رویم.

طبخ براونی با وافل ساز

طبخ براونی با وافل ساز

درست کردن براونی قطعا یکی از روش های مورد علاقه من برای استفاده از وافل ساز است!. کلید موفقیت این است که یک تخم مرغ اضافی به خمیر براونی آماده خود اضافه کنید. سپس آن را داخل وافل میکر از قبل گرم‌شده بریزید و بپزید!. فقط در حین پخت، مواظب آن باشید و وقتی برشتگی «براونی» به میزان دلخواهتان رسید، آن را بردارید. سرآشپزهای حرفه ای توصیه می کنند که خوراک موردنظر را یک یا دو دقیقه بیشتر در حرارت وافلساز بگذارید تا خوب ترد شود. بطوریکه دارای یک پوست براونی ترد و شکننده باشید؛ و نه یک براونی نرم.

حتماَ این غذای لذیذ را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که بهترست این خوراک را در انواع دستگاه وافل ساز دایره ای (با ظرف مربعی) یا مربعی (دارای صفحه‌ی صاف) آماده نمایید.

پیتزا با وافل میکر؟

پیتزا با وافل میکر

اگرچه که یک پیتزای حرفه‌ای را بایستی با استفاده از فرهای صنعتی و فر پیتزا ریلی طبخ کنید. اما شما می‌توانید پیتزاهای سریع و خوشمزه خانگی خود را در وافل ساز صنعتی و خانگی درست کنید!. خوراک های کم حجم شبیه به پیتزا نیز اخیراَ به منوی کافی شاپ ها و فست فودهای کوچک راه پیدا کرده اند که تهیه‌ی آنها با انواع وافل میکر، به خوبی امکانپذیر است.

برای شروع کار، ابتدا از خمیر پیتزای خانگی مورد علاقه خود (به کمک خمیر پهن کن) استفاده کنید. و یا اگر تنبل‌تر هستید، یک لوله یا بسته خمیر آماده را از قسمت یخچال فروشگاه‌ها خریداری کنید. درادامه به سراغ یک اتو وافل داغ بروید. خمیر پیتزا را روی اتو پهن کنید و درب آن را ببندید. 2-3 دقیقه بپزید و سپس (در صورت تمایل) آن را برگردانید و مجدداَ 2 دقیقه یا بیشتر بپزید. درب آن را بردارید؛ سپس سس پیتزا، پنیر و رویه های دلخواه خود را اضافه کنید. درب را کمی باز نگه دارید تا پنیر ذوب شود؛ سپس افزودنی‌ها را به داخل آن فرو نمایید. حالا خوراک جذابتان آماده‌ی سرو خواهد بود.

تهیه غذای جذاب Quesadillas

به‌دنبال یک میان وعده‌ی جذاب هستید؟!. «Quesadillas» یکی از ناهارها یا میان وعده های جالب توجه در سراسر جهان است. نکته‌ی حائز اهمیت اینجاست که پختن آنها در وافل ساز بسیار آسان است!. معمولاَ هر سرآشپزی در کنار مواد اصلی این نوع خوراک، یک یا دو طعم پیشنهادی نیز به غذای نهایی اضافه میکند. بنابراین از خلاقیت به خرج دادن برای تهیه‌ی غذای «Quesadillas» نترسید. برای طبخ این میان وعده از مواد غذایی مختلفی نظیر:

 • نان وافل شده. (ترجیحاَ برای خوشمزه تر شدن این غذا، نان ترد شده‌تری را روی آن قرار دهید. بنابراین بگذارید خمیر اندکی بیشتر در دستگاه وافل ساز حرارت داده ببیند)
 • پنیر پیتزا
 • روغن زیتون. (بطورکلی میتوانید انواع غذاها را بصورت رژیمی و بدون روغن نیز در وافل میکرها طبخ نمایید)
 • پونه خشک کوهی
 • پودر و فلفل چیلی بطور جداگانه
 • گوشت بیف‌شده

و… استفاده میشود.

رول دارچین با وافل ساز مربعی

فرمهای توخالی ایجاد شده بر روی نان های وافل، هم بلحاظ ظاهری جذاب بوده و هم برای نفوذ مواد افزودنی به نان، بسیار کاربردیست. بعنوان نمونه میتوان گفت:

بهترین قسمت در مورد ساخت رول دارچینی در وافل ساز، طرح شبکه ای است که روی رول های تمام‌شده شکل می گیرد. هنگامی که مواد افزودنی را روی سطح این نان‌ها می‌ریزید، آن فرورفتگی‌ها تمام مایع کیک را به روشی بسیار خوشمزه جمع می‌کنند. درنتیجه هر بیننده ای به خوردن این خوراک‌ها ترغیب میشود.

یک رول دارچینی آماده شده را در هر یک از مربع های وافل ساز خود قرار دهید؛ سپس درب آن را ببندید. به مدت 2-4 دقیقه آن را بپزید. البته بهترست که کار طبخ را تا جایی ادامه دهید که رول های دارچینی از بیرون قهوه ای طلایی و از داخل نرم شوند. رول های دارچینی را نهایتاَ از وافل ساز خارج کرده و روی آن مایع کیک بریزید.

Tater Tot Hashbrowns Waffle

هش براون های کاملا ترد با نان وافل

این احتمالاً ساده ترین راهی است که تا به حال می توانید هش براون درست کنید. بگذارید کیسه ای از «تیتر توت» برای مدتی روی پیشخوان آشپزخانه شما آب شود. یک مشت از تیتر توت‌های ذوب شده را روی یک وافل ساز از قبل گرم‌شده بریزید. در مرحله‌ی بعد، درب آن را تا جایی که می توانید فشار دهید. در عرض چند دقیقه، هش براون های کاملا ترد با نان وافل ترکیب‌شده خواهید داشت!.

معمولاَ تیتر توت ها در بسته‌های آماده به فروش رسیده و با سس کچاپ مصرف میشوند.

بیکن محبوب را با وافل ساز بسازید!

استفاده از وافل ساز در ساخت بیکن

خوراک های گوشتی همواره در سطح جهان از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند. حال اگر که بحث بیکن وسط باشد، همه‌ی نظرها به میز غذاخوری جلب خواهد شد. احتمالاَ حالا سوال اصلیتان این خواهد بود که: آیا میتوان بیکن ها را با «waffle maker» طبخ کرد؟. بله؛ شما می توانید بیکن خوشمزه و ترد خود را در دستگاه وافل ساز صنعتی درست کنید!.

فقط بایستی حواستان به آن باشد و وقتی گوشت به رنگ و تردی دلخواهتان رسید، آن را از وافل‌ساز خارج کنید. بهترین قسمت در مورد آن؟ کارکرد بدون پاشیدن چربی برای تمیز کردن!. (و البته شاید قابلیت پخت رژیمی آنها؛ بدون استفاده از روغن)

نان ذرت با طرح وافل!

یک جعبه مخلوط نان ذرت بردارید و طبق دستورالعمل بسته آماده کنید. خمیر را روی وافل ساز خود بریزید و درست مانند نان های وافلی معمولی بپزید. وافل‌های نان ذرت بسیار ساده، ترکیب زمینه‌ای مناسبی برای چیلی هستند. فقط فلفل چیلی را درست روی نان ذرت ریخته و روی آن مواد چیلی موردعلاقه‌تان را اضافه کنید. این یک ایده شام عالی برای شب های شلوغ هفته است. زیرا خیلی سریع آماده و به سرعت نیز جمع می شود. ضمن اینکه میتوان از نان های ذرت وافلی در کنار خوراک های دیگر بهره برد و طعم ترکیبی لذیذتری را بوجود آورد.

پنیر کبابی

حین تهیه‌ی این خوراک، استفاده از وافل میکر فقط معطوف به حرارت دهی پایانی خواهد بود. چنانکه می‌توانید یک ساندویچ پنیر کبابی خوب روی نان بدون گلوتن درست کنید. البته استفاده از نان های دیگر نیز برای خوراک پنیر کبابی رایج است. سپس مواد نان‌پیچی شده را در دستگاه وافل ساز خود قرار دهید و به پخت کوتاه‌مدت آن بپردازید. به‌همین دلیل فقط وافل‌ساز خود را به عنوان یک پرس پانینی در مبدل در نظر بگیرید.

وافل کروسان با دستگاه وافل ساز

وافل کروسان با دستگاه وافل ساز

کافیست برای شروع، چند تکه خمیر شیرینی پف دار پخته و در یخچال قرار دهید. قطعاَ پشیمان نخواهید شد؛ چراکه در نهایت یک دسر فوق العاده سریع و خوشمزه ای خواهید داشت. «وافل کروسان» خود را میتوانید با:

 • پودر قند،
 • چیپس شکلات؛
 • یا خامه فرم گرفته،

پر کنید. فراموش نکنید که برخلاف برخی از غداهای پیشین، میزان حرارت وافل ساز را برای نان موردنظر کم کنید و زمان حرارتدهی را کاهش دهید. زیرا نان وافلی کروسان نباید ترد باشد (به حالت نرم، لذیذتر خواهد بود). سرآشپزان حرفه ای برای تهیه کروسان های خاص، از پنیرهای رنده‌ای و گریل شده نیز استفاده می‌کنند.

وافل میکر برای طبخ سیب دارچینی کبابی

سیب و دارچین یک ترکیب کلاسیک هستند و یک دسر یا میان وعده بعد از ظهر عالی را درست می کنند. خوشحال کننده‌تر اینجاست که میتوانید آنها را در عرض چند دقیقه و با استفاده از وافل ساز خود هم بزنید. آرد، کره، تخم مرغ، شکر، وانیل، بکینگ پودر، سیب، پودر دارچین و… همگی در این خوراک بکار می‌روند. ولی فراموش نکنید که وافل ساز ها هم در:

 • تهیه‌ی نان مربوطه به رویه‌ی این خوراک
 • و هم در پروسه‌ی حرارتدهی پخت،

نقش ویژه ای را ایفا میکنند.

فریتاتا؛ ترد و خوشمزه!

ساخت فریتاتا با وافل ساز صنعتی

وقتی این مینی فریتاتا را در وافل ساز خود می پزید، ظاهری ترد و لذیذ به دست می‌آورند. بهترین تایم برای سرو این خوراک، نوبت صبحانه می باشد. به‌جهت شروع کار، در کاسه ای با اندازه متوسط:

 • تخم مرغ،
 • پارمزان،
 • فلفل و
 • نمک

را با استفاده از چنگال مخلوط کنید. تابه 12 اینچی نچسب و ایمن در فر را روی حرارت متوسط گرم کنید. کره را به تابه اضافه نموده و ذوب کنید. مارچوبه و ژامبون را به ماهیتابه اضافه کنید و 2 تا 3 دقیقه تفت دهید. مخلوط تخم مرغ را در تابه بریزید و با کفگیر لاستیکی هم بزنید. نهایتاَ پس از پاشیدن جعفری، میتوانید لایه‌های نان وافل روی آن را با دستگاه وافل ساز بپزید.

نکته: گاهاَ این ترکیب با نام «فریتافل» نیز شناخته میشود؛ یعنی «فریتاتا + وافل».

نان موز در وافل ساز؟

ساخت نان موز با وافل ساز صنعتی

نان موز و وافل با هم؟. بله؛ چرا که نه. بخصوص اگر بتوانید ترکیب «شیرینی طبیعی موز بیش از حد رسیده» را در این نوع نان هایی که در وافل ساز آماده میشوند ایجاد کنید، آنها را به غذایی تبدیل می کنید که دوست دارید هر لحظه بچشید. با اضافه کردن شکلات های چند رنگ و بیسکوییت، حالت کیک را نیز میتوان برای این ترکیب بوجود آورد.

باقیمانده وافل چاشنی

یکی از مشهورترین سرآشپزان حرفه ای آمریکا در همین زمینه می‌گوید: «اگر به خوبی منوی کاری خود را تنظیم می کنید، برای درست کردن چاشنی های اضافی برنامه ریزی نمایید. بطوریکه میتوانید باقی مانده انواع چاشنی های خوشمزه را بوسیله خمیرهای waffle و دستگاه وافل ساز به یک خوراک خوشمزه تبدیل کنید. من قبلاً هرگز این را امتحان نکرده بودم. ولی قطعاً پس از دستیابی به دسرهای لذیذ و جذاب، آن را در لیست “کارهای” خود برای هفته آینده قرار می دهم».

بنابراین از کیک و شیرینی جات گرفته تا انواع شکلات‌ها مرباها و کره های خاص را میتوانید به نان‌های وافل ترد اضافه کنید. بیاد داشته باشید که برای ترکیب با بستنی، انواع دستگاه وافل‌ساز نان بستنی در دسترستان خواهد بود. گروه صنعتی تجهیز گستر به صورت حرفه ای به تولید انواع تجهیزات کافی شاپ نظیر:

و صدها محصول کاربردی دیگر می‌پردازد.

ساخت انواع چاشنی با وافل ساز

S’mores را هم با وافل ساز طبخ کنید!

شرایط برای تهیه‌ی دسر «S’mores» نیز با راه اندازی دستگاه وافل ساز صنعتی فراهم میشود. قابل ذکر است که این دسر با نان وافل ترد، طعمی شبیه به مارشمالوی برشته‌شده دارد. بنابراین میتواند با بازخورد و کسب درآمد ویژه ای در کافی شاپ ها همراه شود. اضافه سازی شکلات های شیری یا تلخ به خمیر نان وافل و قرارگیری آنها در waffle maker میتواند یک طعم فوق العاده را تضمین کند.

«S’mores» به انتخاب کاربران اینترنتی، بعنوان یکی از 10 دسر محبوب در هوای سر معرفی شده است. درنتیجه علاوه بر کافی شاپ ها، فست فودها و رستوران ها نیز میتوانند از این پیش غذاهای لذیذ بهره ببرند. البته که بدون شک اولویت اصلی برای هر فست فود و رستورانی، خرید تجهیزاتی نظیر: اجاقها و فرهای صنعتی و گریل، سرخ‌کن، تاپینگ، دستگاه مرینیتور، جوجه گردان و…، و پخت غذاهای اصلی خواهد بود.

کوکی های شکلاتی

پخت کوکی های شکلاتی از سوی آشپزان مبتدی با دستگاه وافل ساز صنعتی، چندان پیشنهاد نمیشود. زیرا واقعاَ کار سخت و پرمهارتیست و احتمالاَ به نتایج مطلوبی نخواهد رسید. بنابراین بهترست که برای پخت این نوع خوراکی ها، از همان فرهای مخصوص شیرینی جات استفاده نمایید.

غالباَ در ابتدا خمیرهای انواع شیرینی‌جات ساخته و سپس بوسیله دستگاه خمیر پهن کن صنعتی، پرداخته میشود. سپس کار حرارتدهی خمیرها و اضافه شدن چاشنی ها انجام می‌گیرد. نهایتاَ نیز روکش های شکلاتی به آنها اضافه می‌گردد. بدلیل همین چندلایه بودن، طبخ نهایی آنها با وافل میکر بسیار سخت و نیازمند مهارت ویژه می‌باشد. (درغیر اینصورت مواد به درب دستگاه می‌چسبد!)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *