مایکروویو | فر مایکروویو | مایکروفر | فر مایکروفر

فر مایکروویو

جالب است بدانید که یکی از اختراعات پر کاربرد در دنیای مدرن کاملا تصادفی خلق شده است . مایکروویو ( Microwave oven ) که امروز در بسیاری از خانه ها مورد استفاده می باشد و جزء لاینفک هر آشپزخانه ایی شده است توسط فردی خلق شده است که اصلا قصد ساخت یک دستگاه برای پخت سریع غذا را نداشته است.

در سال ۱۹۴۶ دکتر پرسی لی بارون اسپنسر در حالی که بر روی رادار و سیستم های راداری تحقیق می کرد به طور اتفاقی متوجه شد که شکلات درون جیبش توسط لامپ الکترونی که امواج ماگنترون را منتشر می کرد ذوب شده است این اتفاق نظر دکتر اسپنسر را جلب کرد و ایده جدیدی به ذهنش رسید این بار دانه های ذرت را نزدیک امواج ماگنترون قرار داد و مشاهده کرد که دانه های خشک ذرت می ترکند و تبدیل به پاپ کرن می شوند سپس به این نتیجه گیری رسید که این امواج با برخورد به موادغذایی موجب ایجاد تغییر شیمیایی در مواد شده و باعث پخته شدن مواد می شود.

بعد ها او جعبه ای فلزی با درب ساخت که امواج ماکروویو به داخل آن هدایت می شد و چون راهی برای خروج نمی یافت در داخل جعبه میدان الکترومغناطیسی بسیار قوی ایجاد می کرد و زمانی که غذا را در داخل جعبه قرار می داد و امواج ماکرو به آن می تابانید به سرعت دمای ماده غذایی بالا می رفت و پخته می شد و اینگونه بود که ماکروویو بزرگترین اختراع قرن بیستم ساخته شد.

ماکروویو که امروزه با نام مایکروفر نیز شناخته می شود یکی از وسایل پرطرفدار دنیای مدرن می باشد زیرا در دنیای صنعتی امروز که زمان بیشترین اهمیت را برای انسان ها دارد این وسیله زمان پخت و آماده سازی غذا را به کمترین زمان ممکن کاهش می دهد و بعلاوه کمترین آسیب را به بافت مواد غذایی وارد می کند. همین امر باعث شده ساخت مایکروفر هر روز در حال پیشرفت باشد و هر روز شاهد تولید مایکروویو های جدید با ظاهر زیباتر و کوچک تر باشیم که واقعا شباهتی با نمونه های اولیه که ساخت دکتر اسپنسر بودند ندارند.

مطالعه کنید :
ساندویچ پانل
آشنایی با هود صنعتی

4.8/5 (148 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *